You are currently viewing Zbiorniki gazowe do ogrzewania domu

Zbiorniki gazowe do ogrzewania domu

Coraz więcej mówi się w Polsce o smogu, o paleniu śmieciami i zanieczyszczaniem powietrza. Wiele osób również dla wygody przechodzi z palenia w tradycyjnym piecu na ogrzewanie ekologiczne. Ruszył także rządowy program „Czyste powietrze” polegający na wsparciu finansowym osób, które chcą przejść na ekologiczne ogrzewanie. Do takich sposobów ogrzewania należy chociażby ogrzewanie gazowe. Wszystko wydaje się być proste jeśli mamy podłączenie do miejskiej sieci gazowej. Co jednak gdy chcemy ogrzewać się gazem a ciepłociągu w okolicy brak?

Zbiorniki gazowe naziemne i podziemne

zbiornik na gazJeśli nie mamy możliwości podłączenia się do sieci, lub jest to zwyczajnie nieopłacalne rozwiązaniem może być zbiornik na gaz. Zanim jednak się na to zdecydujemy musimy zapoznać się z regulacjami prawnymi. Tu znaczenie ma pojemność zbiornika. Przy pojemnościach powyżej 7000 l niezbędne jest pozwolenie na budowę. Przy wyborze mniejszych zbiorników wystarczy inwestycję zgłosić do starostwa powiatowego. Potrzebne będą również projekt zagospodarowania terenu, instalacji gazowej i oświadczenie o własności terenu. Na pozwolenie oczekujemy zwykle 30 dni. Jeśłi te pozwalają nam na zamontowanie takiego zbiornika możemy brać się za poszukiwanie odpowiedniego jego rodzaju dla naszych potrzeb. Takie urządzenie można kupić na własność lub wydzierżawić od np. dostawcy gazu. Wówczas koszty dzierżawy doliczane są do faktury za gaz. Zbiornik można zakopać w ziemi lub postawić na powierzchni działki. Zbiorniki zakopywane w ziemi są droższe w zakupie ale łatwiej je zmieścić na niewielkiej działce. Nie są też obwarowane tak restrykcyjnymi przepisami jak zbiorniki naziemne dotyczącymi zachowania odległości od budynku czy od granicy działki. Ogrzewanie gazowe jest na tyle efektywne, skuteczne i wydajne, ze może w domu jednorodzinnym być jedynym źródłem ciepła. Takie ogrzewanie jest bezobsługowe. Za zwyczaj wystarczy zbiornik o pojemności 3000 l dla domu jednorodzinnego.

Montaż zbiornika jest związany z wykonaniem wykopów dla uziemienia, przyłącza. Należy także wykonać płytę fundamentowa a w przypadku wersji podziemnej przygotować wykop. A przede wszystkim należy pamiętać o zapewnienie podjazdu dla cysterny, która przyjedzie zatankować nasz zbiornik. Do użytkowania takiego zbiornika niezbędna jest także kontrola inspektora. Dopiero po tym możemy cieszyć się ogrzewaniem gazowym we własnym domu.