You are currently viewing Zagospodaruj mądrze deszczówkę

Zagospodaruj mądrze deszczówkę

Wykorzystywanie wody deszczowej w gospodarstwie domowym znane i praktykowane jest od lat. Podlewanie ogrodu, czy też roślin domowych, bądź prace porządkowe wokół domu, to przykłady na idealne zagospodarowanie deszczówki. W ten prosty sposób oszczędzamy na rachunkach za wodę. Nie mniejsze znaczenie ma także chronienie zasobów wodnych naszej planety, czyli tak pożądane ostatnio zachowania proekologiczne.

Rodzaje zbiorników na deszczówkę

zbiorniki na wodę deszczowąZagospodarowanie deszczówki w ogrodzie praktykowane było już przez naszych dziadków, jednak wcześniej wiązało się z koniecznością postawienia mało atrakcyjnej beczki pod domem, której zadaniem było zbieranie wody opadowej. Obecnie zbiorniki na wodę deszczową są nie tylko użyteczne, ale także atrakcyjne. Wiele z nich może stanowić ciekawy element małej architektury w naszym ogrodzie. Pojemniki w kształcie pnia drzewa, czy też wielkiego głazu, do złudzenia przypominają naturalne elementy krajobrazu, spełniając przy tym swoją funkcję gromadzenia wody. Obecnie producenci oferują nam dwie opcje na kumulowanie wody deszczowej. Do wybory mamy zbiorniki naziemne i podziemne. Te pierwsze charakteryzują się pojemnością do kilkuset litrów i montowane są bezpośrednio pod rynną, zbierającą wodę z dachu budynku. Jest także możliwość postawienia zbiornika obok rynny i zrobienia z niej odgałęzienia, którym część wody z rynny będzie dostawać się do pojemnika. Dzięki ogromnej gamie zbiorników, łatwo jest dopasować konkretny model np. do elewacji domu. Pamiętajmy także o dodatkowych elementach w zbiorniku. Przydatny będzie kranik, który umożliwi nam wygodne korzystanie z nagromadzonej wody. Przyda się także dodatkowy odpływ, przez który łatwo będzie opróżnić zbiornik z wody w celu czyszczenia, lub przed zimą. Za pomącą odpływu można także łączyć ze sobą zbiorniki, zwiększając możliwości gromadzenia deszczówki. Natomiast podziemne zbiorniki na wodę deszczową charakteryzują się dużo większą pojemnością (nawet kilka tysięcy litrów). Wykonane są z odpornych i wytrzymałych tworzyw sztucznych. Zbiornik taki musi być odpowiednio wzmocniony, co ochroni go przed naporem wody gruntowej. Musi posiadać także przelew awaryjny, filtr na większe zanieczyszczenia, oraz pompę umożliwiającą pobór wody.

Nie bez znaczenia jest umieszczenie zbiornika na działce. Zbiorniki naziemne, choć wykonane są z odpornych na promienie słoneczne materiałów, zawsze bezpieczniej będzie chronić od słońca. Zapobiegnie to namnażaniu się glonów i drobnoustrojów. Zbiorniki podziemne natomiast nie mogą kolidować z innymi instalacjami, znajdującymi się na działce. Nie można także sadzić nad nimi roślin o głębokim systemie korzeniowym.