You are currently viewing Wygodny nóż wielozadaniowy

Wygodny nóż wielozadaniowy

Dla wszystkich outdoorowców nóż był podstawowym narzędziem pracy, bez którego nie mogli obyć się na żadnej wyprawie. Porządne noże miały bowiem tysiące zastosowań, i przydawały się w dowolnej sytuacji wymagającej użycia ostrego narzędzia. Nie wszystkie noże były jednak przez weteranów survivalu uznawane za wystarczająco wytrzymałe i trwałe, by mogły być używane na wyprawach terenowych.

Nowoczesny nóż outdoorowy

lekki nóżNajprostsze i najmniej odporne noże z ostrzem stałym lub składanym były najczęściej od razu wykluczane z ekwipunku, gdyż łatwo ulegały korozji i uszkodzeniom w trakcie pracy, a stal zastosowana do ich wykonania powodowała bardzo szybkie tępienie ostrza. Profesjonalne, nierdzewne narzędzia były stosowane znacznie częściej, zwłaszcza odmiany przeznaczone dla wojska. Jednym z takich narzędzi był lekki nóż terenowy, wykonany ze stopu tytanowego, na co dzień używany przez wiele formacji wojskowych. Z wyglądu był to typowy nóż wojskowy ze stałym ostrzem, i w przeciwieństwie do wielu podobnych narzędzi nie posiadał żadnych dodatków, takich jak kompas czy przegroda w rękojeści. Dzięki temu był on o wiele lżejszy niż masywniejsze noże survivalowe, więc uznawany był za znacznie wygodniejszy niż takowe, zwłaszcza podczas wykonywania długich prac. Owy nóż był tym bardziej przydatny podczas wszelkich wypraw terenowych, gdyż posiadał fabrycznie nałożoną powłokę antykorozyjną, chroniącą ostrze przed rdzewieniem i powstawaniem skaz po kontakcie z wodą czy zanieczyszczeniami. Warstwa antykorozyjna była niemal niewrażliwa na uszkodzenia, i nie schodziła z ostrza z czasem, nawet gdy nóż był poddawany ostrzeniu. Chwyt noża, mimo prostoty wykończenia, należał do najbardziej komfortowych i wygodnych w trakcie pracy.

Zapobiegał ślizganiu się dłoni w trakcie pracy, oraz nie powodował odciśnięć czy odparzeń, aczkolwiek nie był bardzo delikatny, i nie odkształcał się z czasem, nawet po bardzo intensywnym i długim okresie użytkowania. Mimo braku dodatków, nóż ten był jednym z najczęściej rekomendowanych narzędzi, polecanych zwłaszcza młodym survivalistom. Nie był on bowiem tak drogi i trudno dostępny jak niektóre polecane noże terenowe, nie wymagał zbyt dużej konserwacji i należał do najbardziej niezawodnych narzędzi, jakie można było dostać w sieciach militarnych.