You are currently viewing Wygodne ocieplane buty do pracy

Wygodne ocieplane buty do pracy

Odzież robocza to element, na którym nie należy oszczędzać. Kupując ubranie pracownicze lub buty robocze warto zainwestować w ich wysoką jakość. Droższe artykuły mogą służyć pracownikowi wiele lat. Z kolei gatunek obuwia będzie miał istotne znaczenie dla jego bezpieczeństwa – szczególnie na stanowiskach o zwiększonym ryzyku wypadków. Jak wybrać dobre, ale wygodne i lekkie buty robocze?

Dlaczego tak ważne są odpowiednie buty robocze?

buty robocze ocieplaneButy przeznaczone są do pracy w okresie zimowym oraz przez cały rok w chłodniach. Zimowe buty robocze wykonane są przeważnie ze skór naturalnych, zazwyczaj licowanych. Niektóre modele butów mogą zawierać wstawki z tworzywa ekologicznego w miejscach niewrażliwych na działanie mechaniczne. Zastosowane w butach ocieplanych podeszwy z protektorem antypoślizgowym, olejoodpornym, są również izolowane termicznie, dlatego tak ważne jest, aby w okresie zimowym wybrać buty robocze ocieplane. Zadaniem butów roboczych jest odpowiednie zapewnienie pracownikowi bezpieczeństwa w danym miejscu pracy. W zależności od zajmowanego stanowiska obuwie może być bezpieczne, ochronne i zawodowe. Pierwsze dwa typy muszą spełniać odpowiednie standardy odporności na uderzenia i zgniecenia. W związku z tym buty te są wyposażone w tzw. podnosek, chroniącym przednią część stopy. Podnoski są dodatkową ochroną, ale czynią buty nieco cięższymi. Obuwie zawodowe bez podnosków jest dużo lżejsze i na ogół wygodniejsze. W przypadku butów ochronnych i bezpiecznych można wyróżnić dwa rodzaje podnosków – metalowe oraz kompozytowe. Jeśli pracownikowi zależy na wyborze lekkich butów robotniczych, to warto sięgnąć po te z podnoskiem kompozytowym, wykonanym z mieszanki plastików, gdyż metalowe są cięższe. Bardzo ważne jest, aby dobrać buty robocze zgodnie z zajmowanym stanowiskiem i jego wymaganiami.

Dużą rolę w lekkości i wygodzie butów odgrywa także podeszwa. Im grubsza, tym but na ogół cięższy. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zbyt cienki spód może nie zapewnić stopie pracownika należytej ochrony. Ponadto, jeśli będzie on poruszał się po wymagającym podłożu, może odczuwać wszelkie nierówności co będzie dodatkowo niekomfortowe. Buty powinny być wówczas wyłożone specjalną pianką od spodu, aby móc wygodnie się w nich poruszać.