You are currently viewing Wybieramy płyny do instalacji

Wybieramy płyny do instalacji

Wybór odpowiedniego rodzaju płynu zastosowanego w instalacji chłodniczej, grzewczej czy solarnej może wpływać w znaczny sposób na działanie oraz żywotność takiego układu. Odpowiednio dobrany nośnik ciepła będzie odporny na zmienne temperatury i jednocześnie będzie chronić instalację zarówno przed korozją, ale jednocześnie zapobiegnie tworzeniu się osadu, minimalizując w ten sposób rozwijanie się szkodliwych bakterii. W jaki sposób dobrać optymalny płyn do instalacji centralnego ogrzewania i pompy ciepła?

Zakup odpowiedniego płynu do instalacji

sprawdzone płyny do instalacji C.O. i pomp ciepłaNa rynku dostępne są płyny do instalacji różniące się rodzajem zastosowanego glikolu. Każdy z nich ma odmienne właściwości fizykochemiczne, inny rodzaj pochodzenia oraz wpływu na środowisko. Oba tego typu produkty mają bardzo szerokie zastosowanie. Warto wybierać optymalne i sprawdzone płyny do instalacji C.O. i pomp ciepła. Zaletą glikolu propylenowego jest całkowita nieszkodliwość. Z tego powodu stosowany jest we wszystkich miejscach, w których jest ryzyko przedostania się takiego preparatu do gleby albo żywności. Wszystkie ze składników są w pełni ekologiczne i mają odpowiednie atesty. Wiele instalacji wymagających chłodziwa o większej pojemności pracuje lepiej w przypadku zastosowania glikolu propylenowego. Powoduje to lepsze zabezpieczenie instalacji oraz uzyskanie wyższego poziomu bezawaryjności. Natomiast glikol etylenowy jest produktem szkodliwym, który może być stosowanych wyłącznie w pełni szczelnych instalacjach. Spożycie takiej substancji może spowodować nawet zgon. Zazwyczaj zabarwia się on na niebiesko, co umożliwia odróżnienie go od glikolu propylenowego. Płyn ten ma również niższy poziom lepkości, co jednocześnie może przekładać się na pracę pompy. Z tego powodu, uwzględniając powyższe czynniki, warto wybrać najbardziej optymalny model.

Glikol o dobrej jakości wykorzystywany jest współcześnie niemal we wszystkich dziedzinach gospodarki. Służy on przede wszystkim do napełniania instalacji chłodniczych, grzewczych, solarnych oraz klimatyzacyjnych. Odpowiednio dobrane parametry płynu oraz wysoka jego jakość zapobiegają korozji układu. Preparaty tego typu mogą dodatkowo działać w bardzo szerokim zakresie temperatur i jednocześnie nie wchodzą w reakcje zarówno z miedzią, aluminium, jak i stalą węglową.