You are currently viewing Wybieramy niezawodnego koguta do taxi

Wybieramy niezawodnego koguta do taxi

Planując wykorzystanie własnego samochodu jako taksówkę, konieczne będzie dostosowanie go do obowiązujących wymagań. Konieczne jest więc uzyskanie informacji na temat  tego, co znajduje się w wyposażeniu obowiązkowym, jakie w dodatkowym, jaki jest zakres dodatkowego badania technicznego i czy konieczny jest zakup taksometru. Wątpliwości może być wiele, dlatego warto dowiedzieć się więcej na ten temat.

Niezbędny kogut do taxi

niezawodny kogut taxiWraz ze zmianą wymagań odnośnie kierowców taksówek, zmieniły się także przepisy dotyczące pojazdów. Choć samochód wciąż musi przechodzić dodatkowe badania na stacjach kontroli pojazdów, to posiadanie taksometrów nie jest już obowiązkowe. Jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia jest lampa na dachu, czyli tak zwany kogut. Lampa ta może być mocowana na dachu magnetycznie, jeśli dach jest wykonany z metalu. Alternatywą jest mocowanie do relingów dachowych. Do wymagań należy również konieczność świecenia własnym światłem, białym albo żółtym. Przeważnie są one podłączane do układu elektrycznego pojazdu, na przykład poprzez gniazda zapalniczki. Warto wybrać trwały oraz niezawodny kogut taxi. Powinien on być skierowany w taki sposób, aby napis TAXI znajdował się przodem do kierunku jazdy, natomiast drugi napis tyłem. Inaczej ujmując, jeden w stronę maski silnika, natomiast drugi w stronę klapy bagażnika samochodu. Na lampie może zostać umieszczona również informacja odnośnie korporacji, w jakiej dany kierowca jeździ. Dodatkowo zgodnie z przepisami, w pojeździe nie musi zostać zainstalowany taksometr, natomiast jego funkcję mogą przejąć inne aplikacje mobilne. Podobnie, jak w przypadku kasy fiskalnej, która nie jest już na liście obowiązkowego wyposażenia, którą zastąpić ma tak zwana e-kasa. Konieczne jest umieszczenie w taksówce apteczki, koło zapasowe oraz zestaw narzędzi do zmiany koła.

Osoby planujące rozpoczęcie swojej kariery zawodowej jako kierowcy taksówki, powinny zadbać o odpowiednie przygotowanie pojazdu. Bardzo ważne jest to, aby starannie zapoznać się z obowiązkowym oraz dodatkowym wyposażeniem, jakie są wymagane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dzięki temu będzie możliwe skupienie się na obsłudze klientów, a nie na fakcie, czy nie zostaniemy ukarani z powodu niewłaściwego wyposażenia czy oznaczenia pojazdu.