You are currently viewing Własna produkcja warzyw i owoców

Własna produkcja warzyw i owoców

Od dziecka uczona byłam gospodarności. Wraz z rodzicami i dziadkami gdy zaczynała się wiosna wspólnie pracowaliśmy w ogrodzie. Zasiewaliśmy warzywa lub zasadziliśmy przygotowane wcześniej bulwy ziemniaków. Sezon letni był intensywnym czasem pielęgnacji oraz hodowli warzyw i owoców.

Ekologiczna uprawa warzyw w ogrodzie

produkcja warzywGdy dorosłam przeprowadziłam się z mężem do miasta. Mimo że prowadziliśmy wygodny i aktywny tryb życia tęskniłam za czasami dzieciństwa i wspólnym przygotowywaniem warzywniaka. Z roku na rok na moim małym balkonie pojawiało się w okresie letnim coraz więcej warzyw i owoców, które pielęgnowałam przez całe lato. Cieszyłam się z każdego pomidora, papryki, ogórka czy truskawki choć nie osiągały one wielkich rozmiarów. Po kilku latach życia w głośnym mieście postanowiliśmy coś zmienić i wynieść się na wieś. Bardzo cieszyłam się na tą zmianę. Gdy tylko kupiliśmy stary domek z dosyć dużą działką oczami wyobraźni widziałam jak zakładam ogródek warzywny i go pielęgnuje, a pod koniec wakacji zbieram wszystkie plony i je przerabiam na konfitury i zaprawy. Własna produkcja warzyw i owoców była teraz w zasięgu mojej ręki. Nie mogłam się doczekać kiedy będę mogła wszystko zaplanować i zaprojektować mój ogródek marzeń. W tym celu zakupiłam wszelkie niezbędne narzędzia i materiały u ogrodnika oraz zamówiłam w internecie poradnik na temat hodowli warzyw we własnym ogródku. Planowałam spędzać na tym projekcie każdą wolną chwilę, tak aby wszystko co sobie zaplanuje było wykonane zgodnie z moim pomysłem i na czas. Prace musiały ruszyć wczesną wiosną i po przeprowadzce do nowego domu nie miałam już wiele czasu. Gdy tylko zaczął się sezon wiosenny miałam wszystko co tylko potrzebowałam. Po wysianiu roślin z niecierpliwością czekałam na pierwsze plony.

Być producentem własnego jedzenia to pewność, że wiem co jem i mam przekonanie o tym że jest to w pełni zdrowe. Pierwsze plony przekroczyły moje najśmielsze oczekiwania i jedzenie własnych warzyw i owoców było niesamowitym przeżyciem.