You are currently viewing Ważna rola psychologa rodzinnego w społeczeństwie

Ważna rola psychologa rodzinnego w społeczeństwie

Rodzina to ostoja każdego człowieka. To ludzie, którzy nas kochają, wspierają, doradzają i są z nami w najtrudniejszych sytuacjach. Wiele osób z relacji rodzinnej czerpie siłę do codziennych zmagań. Miewamy bardzo duże rodziny, wielopokoleniowe. Jednak najważniejszy jest związek z tymi, których widujemy na co dzień. To z nimi najlepiej się znamy, a tym samym czasem najtrudniej nam z nimi przebywać. Czasem jednak bywają sytuacje, gdy ktoś z członków rodziny wpada w trudną sytuację czy wybucha jakiś konflikt. Oddziałuje to na wszystkich najbliższych.

Porada psychologa rodzinnego

psycholog rodzinny warszawaWielu ludzi latami żyje w niezgodzie z najbliższa sobie osoba. Pojedyncze wydarzenie tak bardzo poróżnia te osoby, że czują do siebie żal i urazę przez wiele lat. Z czasem gdy emocje łagodniejsza, przychodzi poczucie dumy, która nie pozwala zakończyć konfliktu. Takie sytuacje, ale też te trwające krócej wymagają przede wszystkim rozmowy i zrozumienia siebie samego i tej drugiej osoby. Często w takich przypadkach pomocna jest rozmowa z psychologiem. Dziś nie jest to już żaden wstyd czy dziwactwo. Z tego typu porad korzystają młodzi i starsi na różnych etapach życia i w różnych kwestiach. Tego typu specjaliści są tez już dość dobrze dostępni. W wielu przychodniach nieodpłatnie przyjmie nas psycholog rodzinny warszawa pod tym względem ma najbogatszą ofertę, ale także  e mniejszych miejscowościach tego typu wizytę można odbyć. Jest to osoba przede wszystkim neutralna dla wszystkich członków rodziny, obca, co pomaga się porozumieć. Nie będzie nas oceniać, nie ma też o nas wiedzy, która subiektywnie wpływałaby na jej odbiór naszych problemów. Wykwalifikowany psycholog poprowadzi spotkania w taki sposób, ze nie za bardzo musimy zastanawiać się, co powiemy następnym razem. Działa ona zgodnie z różnymi kanonami psychologii i to ona odpowiedzialna jest za prawidłowe poprowadzenie terapii. TO, co jest ważne z naszej strony jako pacjentów, to chęć udziału i zaangażowanie w sprawę. Żeby psycholog mógł nam pomóc, musimy tę pomoc chcieć przyjąć.

Psycholog rodzinny nie jest wyrocznią w codziennych kłótniach domowych. Jest jednak czasem niezbędny, aby rozwikłać nasze emocje i relacje. Czasem upieramy się tak mocno przy swoich założeniach, że nie dostrzegamy nic wokół. To osoba, która obiektywnie oceni sytuację i wskaże światełko w tunelu. Nie rozwiąże za nas problemów, ale pomoże przez nie przebrnąć.