You are currently viewing Użyteczne i kreatywne narzędzie, czyli szeroki pędzel artystyczny

Użyteczne i kreatywne narzędzie, czyli szeroki pędzel artystyczny

Znani malarze zazwyczaj mają swój znak rozpoznawczy, może być nim malowany obiekt, tematyka obrazów, ale równie często jest to technika, którą malarz wykonuje obrazy. Często słyszy się o mistrzu farb olejnych, akwareli, i tym podobnych. Tu doświadczony malarz wie, że przy wyborze techniki, duży wpływ na końcowy wygląd dzieła ma pędzel, którym się maluje.

Zastosowanie szerokiego pędzla artystycznego

szerokie pędzle artystyczneZaczynając przygodę z malowaniem metodą prób i błędów poznajemy, jaka technika jest dla nas odpowiednia, czyli jaką techniką malując jesteśmy najbardziej zadowoleni z efektu, i w której dobrze się czujemy. Trzeba się liczyć, że farby mają różne konsystencje i tworzą inną fakturę, mogą trochę inaczej się rozprowadzać, dlatego ważne jest aby użyć do danej farby odpowiedniego typu pędzla. Oczywiście właściwe włosie też ma duże znaczenie, czy to takie, które zatrzymuje wodę (np. przy malowaniu akwarelami), czy takie, które dobrze trzyma farbę (np. przy malowaniu olejnymi czy akrylowymi). Zazwyczaj kojarzy nam się mały pędzel, którym można oddać dużo szczegółów, a co z szerokimi pędzlami? Szerokie pędzle artystyczne, często co prawda niedoceniane, idealnie nadają się do malowania dużych powierzchni czy do wykonywania tła lub podobrazia. Ich szerokość jest różnorodna i dopasowana do potrzeb klienta. Najczęściej wykonywane są z włosia syntetycznego, ale można także spotkać wersję ze szczeciny czy włosia sobolowego. Nadają się idealnie do lawowania, werniksowania czy nawet rozcieńczania koloru, a dzięki miękkim i lekkim włóknom nie pozostawiają śladów pędzla i można w prosty sposób uzyskać gładką powierzchnię. Szerokie pędzle znalazły wielu entuzjastów w dziedzinach dekoracji ściennych, scrapbookingu, decoupage, a nawet wśród amatorów i zawodowców pracujących z drewnem ( nakładanie bejcy itp.). Przy wyborze pędzla warto zwrócić uwagę na skuwkę. Najlepsza skuwka to taka, która jest wykonana z niklowanego mosiądzu lub złota, ponieważ wtedy nie poddaje się łatwo rdzy, czego nie można powiedzieć o takich wykonanych ze zwykłej blachy. Szerokie pędzle są często wykorzystywane do malowania na zewnątrz, więc naprawdę warto zwrócić na to uwagę.

Czego byśmy nie robili, trzeba pamiętać, że inwestując w dobry sprzęt nasze prace będą miały lepszą jakość wykonania i lepiej się będą prezentować, a to na pewno będzie zachęcające do dalszego tworzenia. Na pewnych rzeczach po prostu nie warto oszczędzać.