You are currently viewing Użycie sprężyny naciągowej

Użycie sprężyny naciągowej

Sprężyna jest elementem bez, którego wiele przedmiotów codziennego użytku nie mogłaby prawidłowo funkcjonować. Zadaniem sprężyn jest ograniczenie zakresów ruchów jakie mogą wykonywać współpracujące z nimi podzespoły. Sprężyny naciągowe są inaczej nazywane sprężynami rozciąganymi i przeznaczone są dla konstrukcji, które pracują na zasadzie rozciągania.

Zastosowanie sprężyny naciągowej

sprężyna naciągowaSprężyny te są zwojami drutu, które maja kształt cylindryczny lub stożkowy. Mogą różnić się od siebie średnicą drutu, sztywnością oraz wytworzoną przez nie siłą. Sprężyna naciągowa znajduję zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Ze względu na swoją niezawodność wykorzystywana jest między innymi w motoryzacji, rolnictwie, meblarstwie a także w energetyce. Można również podać wiele przykładów jej wykorzystania w naszym życiu codziennym. Wykorzystuje się ją w trampolinach, bramach garażowych, a także meblach i zabawkach dziecięcych,. Ten rodzaj sprężyny poddawany jest różnemu naprężeniu. Podczas użycia odpowiedniej siły sprężyna wydłuża się, a po jej ustąpieniu wraca do stanu pierwotnego. Żeby sprężyna ta mogła poprawnie być użyta w jej konstrukcji potrzebne są specjalne końce, tak zwane oka. Dzięki nim możliwe jest jej poprawne zamontowanie do elementu konstrukcyjnego. Służą one głównie do mocowania dwóch elementów i łączenia ich kiedy próbują się odłączyć. Materiał, z którego są wykonywane musi być wysokiej jakości oraz być niezwykle wytrzymały. Taka sprężyna musi wytrzymać stale powstające naprężenia i działające na nią siły. Bardzo często wykonywane są ze stali ocynkowanej dzięki czemu zapewnia to jej ochronę przed korozją i rdzą. W zależności od rodzaju produkcji spotkać możemy sprężyny prawoskrętne i lewoskrętne. Sprężyny tego rodzaju bardzo często wykonane są już z pewnym napięciem początkowym. Pozwala to na utrzymanie zwiniętego zwoju sprężynowego.

Sprężyny naciągowe są jednym z najważniejszych rodzajów sprężyn, które są wykorzystywane w wielu sprzętach technologii produkcyjnej oraz w gospodarstwach domowych. Dzięki swoim właściwościom są niezawodne w wielu branżach. Podczas ich produkcji ważna jest odpowiednia konstrukcja, kształt oraz materiał, aby były niezawodne. Wykonane z wysokiej jakości materiału potrafią posłużyć przez wiele lat.