You are currently viewing Usuwanie ganglionu przez chirurga

Usuwanie ganglionu przez chirurga

 

Zawsze byłem aktywny jeśli chodzi o sport. Trzy razy w tygodniu grałem ze znajomymi w koszykówkę, a do tego dochodziła jazda na rowerze i częste wypady na baseny czy spływy kajakowe. Przy tym miałem do czynienia z różnymi kontuzjami, jednak jedna dolegliwość bardzo mnie zaskoczyła – chodzi o pewną miękką grudkę, która zaczęła mi rosnąć pod skórą na dłoni.

Pojawienie się ganglionu – usunięcie chirurgiczne

chirurgiczne usunięcie ganglionuBardzo się tego przestraszyłem. Znajomi i rodzina jednak mnie uspokajali i wypędzili wręcz do lekarza, bym dowiedział się najpierw, co to takiego, zanim zacznę snuć jakiekolwiek niestworzone historie i teorie. Na całe szczęście lekarz mnie uspokoił – to nie było nic poważnego. Okazało się, że wyskoczył mi ganglion, czyli taki jakby guzek z gęstym płynem. Lekarz stwierdził, że przy częstym uprawianiu sportu może do czegoś takiego dochodzić, chociaż nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, dlaczego pojawiają się gangliony. W moim przypadku zalecił mi chirurgiczne usunięcie ganglionu. Jak tylko usłyszałem, że będzie to zabieg chirurgiczny, to się nieco przestraszyłem, bo nigdy nie miałem żadnej operacji, niczego podobnego. Jednak lekarz wyjaśnił mi wszystko i opisał przebieg takiej operacji i tym samym usunął ze mnie cały stres i obawy. Pomógł mi umówić się na wizytę z odpowiednim specjalistą i na zabieg i w ten oto sposób mogłem już się z moim niechcianym ganglionem żegnać.

Po zabiegu, który nie był w żaden sposób straszny i przebiegł bardzo szybko, po ganglionie już nic nie widać. Tak naprawdę mogłem już o nim zapomnieć i wrócić do uprawiania sportu, co dawało mi tyle radości. Gdyby w przyszłości ponownie coś podobnego mi wyskoczyło na dłoni czy na nogach, to na pewno nie zareaguję już tak panicznie, jak za pierwszym razem.