You are currently viewing Szybkie wycinanie wzorów dzięki wykrojnikom

Szybkie wycinanie wzorów dzięki wykrojnikom

Różnego rodzaju opakowania towarzyszą nam na każdym kroku, wykorzystujemy je codziennie podczas rutynowych czynności. Mogą być świetnym sposobem na oszczędność miejsca w domu czy oryginalnym pudełkiem na prezent. Firmy zajmujące się produkcją opakowań kartonowych, aby przyspieszyć ich powstawanie, korzystają z gotowych wykrojników.     

Wykrojnik płaski, czyli jak usprawnić usługi poligraficzne   

wykrojniki płaskiePoligrafia to dziedzina zajmująca się produkcją wyrobów papierowych, ich masowego drukowania oraz powielania wzorców. Wykrojniki płaskie używane są w poligrafii do pozyskiwania ogromnej ilości kopii danego produktu, który przy ich pomocy chcemy otrzymać. Najczęściej są to opakowania kartonowe. Każdy człowiek używa kartonów podczas wykonywania codziennych czynności. Obecne są one wszędzie, począwszy od sklepów obuwniczych, w których każda para butów zapakowana jest w osobny karton, aż do naszych mieszkań i domów – tam częstym rozwiązaniem na przechowywanie rzeczy są ozdobne kartony. Ich różna wielkość jest uzależniona od użycia określonej formy, w tym wypadku wykrojnika płaskiego. Wykrojnik to najczęściej metalowe formy, umocowane na dużym wałku, pod którym przesuwa się materiał tekturowy. Wykrojnik obraca się, przesuwając się po tekturze i precyzyjnie wycina wybrany kształt opakowania kartonowego. Wykrojnik nie tylko wycina sam wzór kartonu, ale także – dzięki tak zwanych listwom bigującym – zaznacza miejsca zgięcia tektury, co ułatwia późniejsze składanie kartonu w jego ostateczny kształt.  

Opakowania kartonowe są bardzo popularne, wykorzystuje się je do przechowywania rzeczy, obuwia czy jako pudełko na prezent. Ich produkcją zajmuje się dziedzina, jaką jest poligrafia. Masową produkcję opakować i innych wyrobów tekturowych umożliwiają wykrojniki płaskie, zapewniając szybkie powstawanie kartonów różnego kształtu i rozmiaru.