You are currently viewing Skuteczna ochrona budynków przed wilgocią

Skuteczna ochrona budynków przed wilgocią

Budowa domu rozpoczyna się do fundamentów i to właśnie one powinny być odpowiednio zabezpieczone przed zawilgoceniem. Jako podstawa budynku odpowiadają one nie tylko za zapewnienie odpowiedniego podparcia całej konstrukcji, lecz także ochrony pozostałych elementów przed zawilgoceniem. Umieszczane w gruncie fundamenty narażone są na działanie wód opadowych, gruntowych i innych zagrożeń dla konstrukcji.

Izolacja fundamentów budynku

izolacja budynkówWoda, choć wydaje się niepozorna jest bardzo niebezpieczna dla każdej konstrukcji. Wchłaniając ja, materiały budowlane tracą swoje właściwości nośne, stają się mniej trwałe, a dodatkowo zwiększają ryzyko wychładzania się wnętrza oraz wykwitu pleśni i grzybów na przegrodach. Aby tego uniknąć, koniecznie należy wykonać prawidłową hydroizolację elementów konstrukcji znajdujących się pod poziomem gruntu – fundamentów. To bardzo ważny element budowy domu. Źle wykonana izolacja budynków sprawi, że fundament, a tym samym cała konstrukcja będzie narażona na szereg nieprzyjemnych konsekwencji, także tych niebezpiecznych dla zdrowia i życia mieszkańców. Dobór odpowiedniej technologii oraz materiałów do wykonania izolacji jest zależny od wielu czynników: technologii wykonania budynku, poziomu wód gruntowych w miejscu posadowienia, a także rodzaju gruntu. Najpopularniejszym wyborem jest folia kubełkowa, jednak wykonanie z niej tzw. szczelnej wanny jest niezwykle trudne, pracochłonne i czasochłonne. Folia kubełkowa jest ponadto podatna na uszkodzenia mechaniczne – w szczególności arkusze o niewielkiej grubości, przyczyniając się do powstających później przecieków i zawilgocenia konstrukcji. Folia ta powinna stanowić dodatkową ochronę warstwy izolacyjnej przed uszkodzeniami mechanicznymi, na przykład podczas zasypywania fundamentów. Aby skutecznie oddzielić budynek od wilgoci, warto stosować materiały mineralne oraz masy bitumiczne modyfikowane polimerami.

Przy wyborze odpowiedniej izolacji wodnej dla fundamentów koniecznie należy wziąć pod uwagę warunki wodno-gruntowe panujące w miejscu posadowienia budynku. Należy także wziąć pod uwagę obciążenie podziemnych części budynku, gdyż konieczne może być wykonanie dodatkowego drenażu. Odpowiednia hydroizolacja uchroni budynek przed nieprzyjemnymi konsekwencjami spowodowanymi zawilgoceniem konstrukcji.