You are currently viewing Serwis nitownic automatycznych

Serwis nitownic automatycznych

Nitowanie to trwały sposób łączenia elementów za pomocą nitów ze stali miękkiej. Elementy łączone w ten sposób nie da cię w prosty sposób ponownie rozdzielić jak w przypadku śrub. Obecnie rzadko już wykorzystywany system wciąż ma zastosowanie w takich dziedzinach jak szkutnictwo i przemysł stoczniowy.

Długa żywotność nitownic serwisowanych na bieżąco

nitownice serwisNitowanie polega na wprowadzeniu do wcześniej przygotowanego otworu odpowiedniej wielkości sworznia w formie nitu, którego końcówki za pomocą specjalnie przygotowanych narzędzi ulegają rozporowi, co zapewnia trwałe połączenie elementów przebitych przez ten element. Obecnie używa się nitownic automatycznych pneumatycznych lub elektrycznych, które ułatwiają prace i wbijanie tysięcy nitów dziennie. Tak duże obciążenie powoduje, że jeśli chodzi o nitownice serwis jest elementem niezbędnym dla utrzymania trwałości i niezawodności tego sprzętu. Elementy mechaniczne, sprężyny i inne części ruchome wymagają stałego monitoringu ich zużycia i zapewniają długie życie tego narzędzia. W przemyśle stoczniowym nitownice używane do mocowania poszycia kadłuba statku muszą być kontrolowane w zakładzie każdego dnia. Dlatego po skończonej zmianie zdaje się nitownice do warsztatu, który dokonuje sprawdzenia poprawności jej funkcjonowania. Niektóre zużyte elementy mogą również powodować niedokładne wykonanie nitu co może w konsekwencji osłabić konstrukcje statku i spowodować przeciek. Taka sytuacja jest niedopuszczalna, dlatego nitownice są sprawdzane również w zakresie ich skuteczności. Jeśli nitownica nie nadaje się już do pracy ani naprawy musi zostać wymieniona na nową.

Serwisy nitownic działają również jako niezależne firmy najczęściej zlokalizowane w miastach gdzie działa przemysł stoczniowy w pobliżu tych zakładów. Nie ma problemu jednak, aby na zlecenie zrealizować w nich serwis indywidualny nitownicy prywatnej bądź działającej poza zakładem stoczniowym.