You are currently viewing Rehabilitacja konieczna po endoprotezie

Rehabilitacja konieczna po endoprotezie

Zmiany zwyrodnieniowe w stawie pojawiają się często na skutek przeciążeń, choroby reumatoidalnej, wad o charakterze wrodzonym. Uniemożliwiają one często codzienne funkcjonowanie, są przyczyną bólu i cierpienia. Znacznie ograniczają sprawność ruchową. W przypadku bardzo zaawansowanych zmian jedynym skutecznym rozwiązaniem okazuje się endoprotezoplastyka. Wszczepienie protezy stawu biodrowego umożliwia uniknięcie trwałego inwalidztwa.

Ćwiczenia niezbędnym elementem rehabilitacji po endoprotezie

skuteczna rehabilitacja - endoprotezaSztuczny staw wszczepiony zostaje podczas operacji, która odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Jest ona bezpieczne, czasem mogą pojawić się powikłania, takie jak zakrzepica, infekcje, zwichnięcia, złamania, obluzowanie protezy lub zmiana długości nogi. Pojawieniu się tego typu nieprawidłowości doskonale zapobiega skuteczna rehabilitacja – endoproteza jest często jedynym rozwiązaniem, jednak ważne jest, by skorzystać z pomocy specjalistów bezpośrednio po zabiegu. Możliwe jest wówczas przywrócenie prawidłowych funkcji stawu. Plan terapii musi być indywidualnie dostosowany do każdego przypadku, a także wieku pacjenta. Wyróżnia się dwa typy ćwiczeń: izometryczne oraz oporowe. Pierwsze służą wzmocnieniu mięśni, z kolei drugie zapobiegają ich zanikom, a także zwiększają wytrzymałość. Ćwiczenia warto rozpocząć w ciągu pierwszych dni po operacji. Wzmacniają one wówczas mięśnie kończyny, zwiększają zakres ruchomości stawu, a także przeciwdziałają tworzeniu się zakrzepów. Pacjenci początkowo nie mogą wstawać z łóżka, dlatego powinni wykonywać nieskomplikowane ruchy kończyną. Zginanie stawu kolanowego z podparciem o stopy, napinanie mięśni pośladków, a także ruchy rotacyjne i wahadłowe stawu skokowego są na początku w pełni wystarczające.

W trzeciej dobie po operacji prowadzona jest pionizacja. Na początku konieczna jest pomoc osób trzecich. Nauka chodzenia odbywa się początkowo przy użyciu balkonika rehabilitacyjnego, ruchy powinny być płynne i powolne. Kolejnym krokiem jest chodzenie o kulach. Z czasem mogą być one zastąpione laską. Ważne, by ciężar ciała równomiernie spoczywał na obu stopach. Powrót do pełnej sprawności zajmuje wiele miesięcy, ważne jest, by nie rezygnować z rehabilitacji, gdyż jest ona niezbędna po tego typu operacjach.