You are currently viewing Pseudodrewniana elewacja domu

Pseudodrewniana elewacja domu

 

Elewacja domu to element wykończenia, który odpowiada za dobre pierwsze wrażenie budynku. Dobrze jest, jeśli wpisuje się zarówno w gusta domowników, jak i w otoczenie. Nic natomiast nie wpisze się lepiej w otoczenie łąk, lasów i zieleni jak naturalnie piękne drewno. Drewniane elewacje domów prezentują się przepięknie szczególnie w naturalnym krajobrazie terenów wiejskich, ale równie często stosowane są w miastach. Dom z drewnianymi elementami na elewacji sprawia wrażenie bardziej przytulnego.

Atrakcyjne i wygodne elewacje drewnopodobne

elastyczna deska elewacyjnaDrewniana elewacja domu nadaje mu ciepły i przyjazny wygląd, budzi poczucie bezpieczeństwa i wywołuje pozytywne skojarzenia. Drewno od wieków cieszy się niesłabnącą popularnością w wykończeniu wnętrz, ponieważ nadaje im klasy i przytulności zarazem. Niestety dobrego gatunku drewno wykorzystywane do tworzenia elewacji domu jest bardzo drogie. Rodzime gatunki nie sprawdzają się zbyt dobrze w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, natomiast drewno egzotyczne o znacznie lepszych parametrach to niestety górna półka cenowa. Jeśli jednak marzysz o drewnianej okładzinie na swój dom, warto rozważyć zakup materiałów elewacyjnych drewnopodobnych. Na rynku mamy szereg produktów doskonale imitujących drewno. Ich ogromną zaletą jest łatwy montaż, a przede wszystkim niewymagająca eksploatacja. Jak wiadomo, każdy drewniany element stosowany na zewnątrz należy dobrze zabezpieczyć przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, czyli głównie przed wilgocią i promieniami UV. Tego problemu nie ma w przypadku elementów drewnopodobnych, które wykazują doskonałą odporność na wodę, nie wymagają żadnej impregnacji, a jedynie okresowego przeczyszczenia. Jednym z ciekawych produktów jest solidna elastyczna deska elewacyjna. Doskonale sprawdzi się jako elewacja nawet na ścianach łukowych. Jest plastyczna i wytrzymała zarazem, niełamliwa, odporna na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym bardzo łatwa w montażu. Elastyczna deska elewacyjna to nic innego jak masa żywiczna, a dokładniej mieszanka żywicy akrylowej z piaskiem kwarcowym, pigmentami, wypełniaczami oraz uniepalniaczami. Jest to produkt lekki, barwiony w masie, dzięki czemu po przecięciu nie różni się kolorem, a samo cięcie wykonać można za pomocą noża budowlanego lub nożyczek.

Ciekawym pomysłem jest także wykonanie drewnopodobnej elewacji z masy tynkarskiej. Przydadzą się tu nieco większe umiejętności i trochę fantazji, ale efekt może okazać się naprawdę zaskakujący i z pewnością niepowtarzalny. Taka elewacja przetrwa na budynku przez kolejne dekady bez uszczerbku na atrakcyjnym wyglądzie, a co lepsze, bez dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych.