You are currently viewing Popularne filtry powietrza do wentylacji

Popularne filtry powietrza do wentylacji

Żyjemy w czasach, w których przyszło nam się zmagać z problemem zanieczyszczonego powietrza. Mimo podejmowanych kroków i prób eliminacji zanieczyszczeń skala zagrożenia jest ciągle bardzo duża. Najprostszym środkiem zaradczym jest budowanie sprawnych i efektywnych sieci wentylacyjnych i urządzeń pozwalających na dostarczanie oczyszczonego powietrza do wnętrz budynków. Najważniejszym i decydującym o poziomie oczyszczania powietrza elementem wspomnianych sieci i urządzeń są filtry powietrza.

Budowa filtrów powietrza

filtry kasetowe do klimatyzacjiProdukcja trwałych i efektywnych filtrów powietrza jest bardzo rozwinięta i oparta na najnowocześniejszych technologiach. Najpoważniejsze prace trwają nad osiągnięciem jak najlepszych materiałów filtracyjnych. Obserwując rynek filtrów można szybko zauważyć, że najpopularniejszymi i najwszechstronniej wykorzystywanymi rodzajami filtrów powietrza są modele kieszeniowe, kompaktowe, kasetowe i tłuszczowe. Na rynku znajdziemy oczywiście jeszcze wiele specjalistycznych rodzajów filtrów przemysłowych. Wszystkie rodzaje filtrów powietrza składają się z dwóch podstawowych elementów, którymi są materiały filtrujące oraz ramki, na których medium filtracyjne jest osadzone. Ramki wykonuje się najczęściej ze stali nierdzewnej, tworzyw sztucznych lub specjalnego kartonu o bardzo niskiej chłonności wilgoci. Materiał filtracyjny powinien się charakteryzować progresywną budową co oznacza, że przy dużej efektywności zatrzymywania zanieczyszczeń musi doskonale przepuszczać powietrze. Najczęściej do wytwarzania kieszeni, plisowanych wkładów używa się tkanin poliestrowych, włókna szklanego, sprasowanego drutu stalowego, aluminium oraz specjalnych włóknin. Ciekawym rozwiązaniem są filtry kasetowe do klimatyzacji, które charakteryzują się wysoką skutecznością i zwartą budową. Materiał filtracyjny w nich umieszczony może mieć postać płaską lub plisowaną (większa powierzchnia robocza).

Filtry umieszczane jako wstępne w przenośnych urządzeniach do klimatyzacji, nawiewu oraz w centralach wentylacyjnych pełnią bardzo ważną funkcję ochronną dla urządzenia. Zatrzymują bowiem zanieczyszczenia stałe mogące się osadzać na mechanizmie urządzenia doprowadzając po jakimś czasie do awarii. Tak więc filtr wstępny pełni podwójną rolę pozwalającą uzyskać oczyszczone powietrze i ochronną dla samego urządzenia.