You are currently viewing Pompa do usuwania wody z jachtu

Pompa do usuwania wody z jachtu

Niektóre jednostki nawodne, nawet te wysokiej klasy, które mają mnóstwo różnych udogodnień nie są zaprojektowane z myślą o łatwym i szybkim osuszaniu dna łodzi z nagromadzonej wody. Jest to poważne niedopatrzenie w wielu przypadkach, gdyż woda gromadząca się tuż nad dnem jachtu może prowadzić do zaburzenia równowagi, a tym samym do zatonięcia jednostki.

Pompy do usuwania wody z wnętrza jachtu

pompy do jachtuWłaściciele jachtów bardzo często wyposażają się więc w pompy zęzowe, których zadaniem jest usuwanie wody nagromadzonej na dnie jachtu. Zęzowe pompy do jachtu montowane są zawsze na najniższym pokładzie łodzi

, zwanym zęzą, i działają wyłącznie wtedy gdy ich miernik wykryje nadmierną ilość wody w pobliżu. Z racji iż są to urządzenia awaryjne, pracujące tylko w momencie gdy są potrzebne, posiadają niemal zawsze własne zasilanie, niezależne od silnika jachtu czy też akumulatorów. W zależności od wielkości jednostki, takie pompy mogą być bardzo kompaktowe i praktycznie nie zajmować miejsca, lub też być całkiem gabarytowymi konstrukcjami, które mają za zadanie osuszyć zęzę błyskawicznie, oraz działać jako awaryjna pompa w razie przebicia dna czy awarii łodzi. W największych jednostkach stosowane są również pompy które podłączone są do silnika łodzi, aczkolwiek posiadają własne zasilanie w przypadku gdy silnik zostanie uszkodzony, lub też nie będzie miał paliwa. Są to najlepiej działające pompy o bardzo wysokiej mocy, choć ich mankamentem są bardzo duże gabaryty.

Pasują więc niemal wyłącznie tylko do największych jednostek. Małe jachty wyposażane są natomiast w bardziej kompaktowe pompy, montowane w ograniczonej przestrzeni pod pokładem. Pompy do małych jednostek są jednak w zupełności wystarczające, gdyż doskonale spełniają swoje zadanie.