You are currently viewing Pomocne ustawienia systemowe

Pomocne ustawienia systemowe

Badania nad nowymi metodami psychoterapeutycznymi wciąż trwają. Bez przerwy przeprowadzane są kolejne badania naukowe, których celem jest uzyskanie nowych wyników badań, dzięki którym dowiemy się, w jaki sposób funkcjonuje ludzka psychika. Do tej pory korzystano ze standardowych metod terapeutycznych, które znane są od kilkudziesięciu lat. Obecnie jednak coraz popularniejsze są inne metody, które zdecydowanie szybciej przynoszą skutek i wyraźne efekty.

Kiedy warto skorzystać z ustawień systemowych Hellingera?

fachowe ustawienia systemowe berta hellingeraJedną z takich metod jest metoda Berta Hellingera. Hellinger jest twórcą teorii, według której nasze obecne problemy wynikają z nieprawidłowych, czy też całkowicie zerwanych więzi rodzinnych. Wydawać by się mogło, że relacje rodzinne nie mają związku z naszymi obecnymi problemami, na przykład zawodowymi, jednak okazuje się, ze nasze dzieciństwo, nasz dom rodzinny i panujące w nim więzi, zasady oraz atmosfera odbijają się na naszym dorosłym życiu. Na szczęście psycholodzy z całego świata zgadzają się z tym, ze poprawa tych relacji może przynieść naprawdę dobre rezultaty. Tak też w dwudziestym wieku Bert Hellinger wprowadził swoją metodę terapeutyczną i zaczął z niej korzystać. Nazwał ją ustawieniami systemowymi, a nazwa ta pochodzi od sposobu, w jaki wygląda terapia. Fachowe ustawienia systemowe Berta Hellingera są rodzajem terapii grupowej, która bardzo szybko przynosi pierwsze rezultaty. Podczas terapii osoba jej poddawana w kilku zdaniach nakreśla swój problem, a następnie uczestnikom spotkania przydzielane są role poszczególnych członków jej rodziny. Prowadzący terapię ustawia w przestrzeni te osoby tak, aby ustawienie to odzwierciedlało relacje, jakie panują pomiędzy członkami rodziny leczonej osoby. Następnie prowadzący zadaje trafnie dobrane pytania, dzięki którym łatwiej jest wcielić się członkom grupy w poszczególne role.

Istotne jest to, że dzięki takim spotkaniom możemy poznać myśli, uczucia, a także emocje, które kierują zachowaniem członków rodziny. Niewątpliwie jest to istotne do pogodzenia się z przeszłością, a w związku z tym odgrywa istotną rolę w procesie terapeutycznym. Dla wielu osób duże znacznie może mieć kwestia kosztów takiej terapii. Na szczęście nie musimy się martwić, ponieważ cena nie jest wyższa, niż w przypadku standardowej terapii. Efekty natomiast uzyskujemy zdecydowanie szybciej.