You are currently viewing Po co badać wodę z przydomowej studni?

Po co badać wodę z przydomowej studni?

 

Aby woda nadawała się do używania jej przez ludzi musi być czysta, pozbawiona zanieczyszczeń czy związków w przekroczonym stanie. Jeśli chce się ją bezpośrednio spożywać należy zastosować uzdatnianie wody. Własna przydomowa studnia to korzystne i opłacalne finansowo rozwiązanie, jednak należy mieć pewność, że nadaje się do bezpiecznego używania.

Co może zagrażać wodzie w studni?

niedrogie badanie wody ze studniWoda, znajdująca się pod ziemią może w łatwy sposób ulec zanieczyszczeniu. Jeśli w niedalekim sąsiedztwie znajduje się hodowla zwierząt można spodziewać się, że woda będzie miała wysokie stężenie antybiotyków oraz innego rodzaju groźnych środków. Jeśli chce się korzystać z wody z przydomowej studni, należy mieć pewność, że jest ona odpowiedniej jakości i nie będzie zagrażała zdrowiu ludzi z niej korzystającej. Złej jakości woda ze studni może również powodować niszczenie instalacji sanitarnej. W związku z tym, że woda występująca w studni zawiera wiele związków mających niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka, należy utrzymywać ich dopuszczalny stan. Związki manganu i żelaza w przekraczających wartościach sprawiają, że taka woda nie nadaje się do spożycia. Poza wyżej wymienionymi związkami na zdatność do użycia wody mają również wpływ różnego rodzaju zanieczyszczenia wody. Mogą być to pestycydy czy metale ciężkie, które są wykorzystywane na pobliskich polach. Bliska obecność szamba będzie również miała negatywny wpływ na jakość wody w studni. Aby móc bezpiecznie korzystać z przydomowej studni należy poddać ją stosownym badaniom, które wykażą jej dokładny skład. Aby woda była całkowicie zdatna do bezpośredniego spożycia należy zastosować jej odpowiednie uzdatnianie. Próbkę wody przeznaczonej do badania należy dostarczyć do stacji sanitarno-epidemiologicznej, gdzie zostanie wykonane niedrogie badanie wody ze studni. Zaleca się, aby badać wodę przynajmniej raz w roku.

Zaraz po wykonaniu studni należy poddać wodę stosownym badaniom, oraz wtedy, kiedy zauważy się zmiany w jej właściwościach. Jeśli woda zmieni swój kolor, smak czy zapach również należy wykonać takie badanie wody. Aby woda była zdatna do spożycia musi spełniać wymogi Rozporządzenia Ministra Zdrowia. Dzięki specjalistycznym analizom laboratoryjnym woda zostaje dokładnie zbadana i określony zostaje jej skład.