You are currently viewing Oświetlenie w kościele

Oświetlenie w kościele

 

Kościół jest miejscem, gdzie zbierają się wierni na modlitwie. Często w kościołach jest dziennie kilka mszy odprawianych. Dlatego oświetlenie kościoła jest bardzo ważne i różnorodne można wybrać żyrandole. Wszystko zależy od warunków panujących w kościele, od tego ile światła naturalnego wpada do wnętrza kościoła.

Żyrandol w kościele

żyrandole do kościołaW bardzo wielu kościołach są różnorodne żyrandole. Żyrandole do kościoła odgrywają w nich bardzo ważną rolę. Biorąc pod uwagę fakt, że w większości kościołach nie ma okien przez które przedostaje się światło naturalne, tylko okna w których znajdują się witraże. Witraże z kolei nie dają możliwości, aby oświetlić kościół naturalnym światłem. Dlatego w kościołach jest zazwyczaj ciemno. Jedynym oświetleniem są żyrandole, świece. Sztuczne oświetlenie jakim są żyrandole do kościoła muszą świecić praktycznie non stop. Dlatego aby wyeliminować wysokie koszty energii warto pomyśleć o żarówkach energooszczędnych. Tym bardziej, że żyrandole takie, które stosuje się w kościele posiadają wiele miejsc na wkręcenie żarówek. Ważne jest, aby również wziąć pod uwagę kolor światła jakie dostarczają nam żarówki. Światło zimne, mocne pasuje raczej do kościołów murowanych, natomiast ciepłe światło, czyli typowo żółte nadaje się głównie do kościołów drewnianych. Żyrandole produkowane do kościołów są różnorodne, wybór zależy głównie od wielkości, a raczej wysokości kościoła, ponieważ występują żyrandole na łańcuchach.

Oświetlenie w kościele jest ważne, aby wszyscy odwiedzający czuli się komfortowo przebywając w nim. Jednak wybierając żyrandol trzeba pamiętać, aby wziąć pewne rzeczy pod uwagę. Często w kościołach wybierają kryształowe żyrandole. Jednak praktycznie wszystkie odznaczają się dużą ilością mocowanych żarówek.