You are currently viewing Opiekunki starszych osób

Opiekunki starszych osób

  • Post author:
  • Post category:Usługi

 

Jeżeli nasi rodzice są już w podeszłym wieku, to wiemy z doświadczenia jak się zachowują i czego wymagają. Oczywiście opieka nad najbliższym członkiem naszej rodziny jest czymś zupełnie innym, niż nad zupełnie obcą osobą, ale możemy sobie na tej podstawie wyobrazić, jak ciężka jest to praca dla opiekunki.

Ile zarabiają opiekunki w Niemczech?

opiekunka w Niemczech - KatowiceAby zostać asystentem osoby starszej, należy skończyć odpowiednie studia, lub udać się na specjalne kursy. Jednak żeby być dobrą opiekunka, trzeba czuć wewnętrzną potrzebę niesienia pomocy innym i mieć spory zapas cierpliwości. Praca ze straszą osobą wymaga dużej empatii, gdyż często są to osoby niesamodzielne, które wymagają stałej pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Jeżeli decydujemy się pracować jako opiekunka w Niemczech – Katowice są miastem, gdzie znajdują się agencje pracy, legalnie zatrudniające Polaków za zachodnią granicą. Jest to najczęściej praca tymczasowa na parę miesięcy z możliwością ciągłego przedłużania umowy. Mało która kobieta jest w stanie pracować w takiej formie przez cały rok, bo praca się wiąże z koniecznością wyjazdu do obcego kraju, gdzie nie możemy na nikogo liczyć poza sobą. Jeżeli potrafimy się posługiwać językiem obcym, to jest to dla nas duże ułatwienie, bo nie będziemy mieli problemu z komunikowaniem się z osobą starszą. W przeciwnym razie będziemy musieli się jak najszybciej nauczyć języka niemieckiego, bo będzie on nam bardzo potrzebny w codziennym życiu. Obowiązki opiekunki zawsze są ustalane w momencie podpisania umowy. Najczęściej do obowiązków opiekunki należy codzienna pielęgnacja podopiecznego, podawanie zaleconych lekarstw we wskazanym czasie, karmienie i też gotowanie. W niektórych przypadkach musimy też sprzątać, robić zakupy i wychodzić na spacery z taką osobą. Nie jest to łatwa praca, ale możemy w taki sposób dużo więcej zarobić niż w Polsce na etacie. Opiekunka średnio zarabia od dwóch, do pięciu tysięcy złotych miesięcznie.

Żeby móc się opiekować taką osobą, koniecznie musimy mieć dużo empatii i cierpliwości. Jeżeli starsza osoba nie może się samodzielnie ruszać, to także musimy ją umyć i wozić na wózku inwalidzkim, a to wymaga dużo siły. Praca w takiej formie w Niemczech trwa od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Im dłużej zostaniemy, tym więcej zarobimy.