You are currently viewing Obowiązkowa utylizacja odpadów

Obowiązkowa utylizacja odpadów

Niemalże każdego dnia kupujemy jakieś produkty spożywcze, z których przygotowujemy posiłki dla siebie lub dla całej rodziny. Nieraz się zdarza, że część z nich wyrzucamy, bo nie zdążymy ich spożyć przed upływem daty ważności lub po prostu się zepsują. W warunkach domowych wrzucamy je do odpowiednich pojemników na śmieci, natomiast przedsiębiorstwa muszą je utylizować.

Jakie firmy muszą dokonywać utylizacji żywności?

legalna utylizacja odpadów spożywczychNa wstępie należy określić czym jest utylizacja, gdyż często jest ona mylona z recyklingiem. Przede wszystkim utylizacja równa się odzysk odpadów. W wyniku tego procesu wykorzystuje się produkty, które się jeszcze do tego nadają, a resztki podlegają unicestwieniu, czyli najczęściej spaleniu. Zgodnie z obowiązującym prawem produkty spożywcze powinny być utylizowane przez każdego przedsiębiorcę prowadzącego działalność produkcyjną i handlową produktami spożywczymi. Legalna utylizacja odpadów spożywczych obejmuje także branże gastronomiczną, czyli wszelkie bary, restauracje czy kawiarnie. Utylizacja obejmuje nie tylko resztki powstające po produkcji, ale także produkty przeterminowane czy niepełnowartościowe, które nie nadają się do sprzedaży. Wbrew pozorom cała procedura utylizacyjna nie jest skomplikowana. Pierwszym etapem jest gromadzenie odpadów w specjalnych pojemnikach, a następnie regularnie się je przekazuje firmie, z którą ma się podpisaną umowę na ich odbiór. W razie kontroli sanepidu, na terenie firmy nie mogą się znajdować produkty przeznaczone do utylizacji łącznie z tymi, które są na sprzedaży. Muszą być umieszczone w pojemnikach odpowiednio oznakowanych. Żeby mieć pewność, że firma utylizacyjna, z którą się współpracuje działała legalnie, najlepiej wybierać te, które posiadają odpowiednie pozwolenia administracyjne na prowadzenie takiej działalności.

Odpady spożywcze mogą być przetwarzane na kilka sposobów w zależności od ich rodzaju. Jedne poddawane są są metodom fizycznym, chemicznym czy fizykochemicznym, a inne termicznym. Odpady, których nie da się ponownie przetworzyć, muszą być poddane szeregowi procesów technologicznych, których celem jest zminimalizowanie lub zneutralizowanie ich wpływu na środowisko oraz organizmy żywe, w tym także na człowieka. Obecna technologa pozwala na ponowne wykorzystanie znacznej części odpadów.