You are currently viewing O cenach switchów zarządzalnych

O cenach switchów zarządzalnych

W dzisiejszych czasach większość z nas nie wyobraża sobie życia bez Internetu. Żeby zapewnić sobie stabilną sieć w domu nie potrzeba wiele. Wystarczy łącze internetowe w postaci, np. skrętki lub światłowodu oraz router lub switch, np. typu SOHO (small office, home office). Można wykorzystać również przełączniki warstwy trzeciej, tj. tej w której pracują routery.

Ile może kosztować zarządzalny switch?

switch zarządzalny cenaPo podpisaniu umowy z dostawcą, zazwyczaj dostajemy od niego potrzebny sprzęt. Niewiele możemy w nim zmieniać i konfigurować, zazwyczaj ze względu na bezpieczeństwo sieci. Niedoświadczony użytkownik może zepsuć lub wystawić na atak swoją sieć. Jeśli jednak potrzebujemy wykorzystać pełny potencjał sieci, możemy kupić zarządzalny sprzęt. W większości przypadków wystarczy dokupić sobie stosunkowo tani switch. Najtańszy switch zarządzalny cena zaczyna się w okolicach 60 złotych. Jeśli jednak nasza sieć jest bardziej rozbudowana, np. firmowa, taki switch nie wystarczy. Switche ze średniej półki chodzą po kilkaset-kilka tysięcy złotych. Najdroższe i najpotężniejsze przełączniki potrafią kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Switche warstwy drugiej są zawsze tańsze od tych obsługujących także warstwę trzecią. Ich cena zależy również od ilości i typów portów, marki, a co za tym idzie, stosowanych protokołów oraz od standardów. Można bezpiecznie rozważać kupno używanych urządzeń, niektóre firmy wspierają i pośredniczą w takich transakcjach.

Podsumowując, przedział cenowy switchy zarządzalnych jest bardzo szeroki. W zależności od naszych potrzeb możemy rozważać różne opcje. Dla domowych zastosowań można kupować tanie urządzenia, których moc jest w tych warunkach wystarczająca. Przy firmowych zakupach sieciowych można już mocniej kombinować.