Nowoczesny dron wielozadaniowy

Pomysł użycia dronów w pracy przewijał się co jakiś czas po jednostce, aczkolwiek do tej pory nie mieliśmy zbytniego zapału by testować urządzenia obserwacyjne, podczas gdy równie dobrze sprawdzały się zwykłe kamery. Dopiero po jednej z międzynarodowych wymian dowiedzieliśmy się o sposobach wdrożenia takiego urządzenia do inwentarza, i metodach skutecznego wykorzystywania go w praktyce.

Zaawansowany dron obserwacyjny dla policji

dron typu DJI Mavic 2 ProKoledzy zza granicy wspominali, iż bezzałogowe pojazdy obserwacyjne były przez nich wykorzystywane do najróżniejszych zadań, od obserwacji po poszukiwania zaginionych osób. Były przy tym na tyle wygodne i skuteczne, iż w końcu postanowiliśmy iść przykładem kolegów, i wprowadzić na stan przynajmniej jedno takie urządzenie. Jako że nie chcieliśmy poprzestawać na sprzęcie tanim, na model testowy wybraliśmy dron typu DJI Mavic 2 Pro, który był powszechnie uważany za bardzo zaawansowany i nowoczesny pojazd latający, używany przede wszystkim przez doświadczonych operatorów. Okazało się jednak iż jest to dron bardzo prosty w obsłudze, gdyż podstawy lotu były bardzo proste do opanowania, i nie wymagały znajomości wszystkich funkcji sprzętowych i dodatków elektronicznych. Owe dodatki jednak przekonały nas co do funkcjonalności i przydatności drona w praktyce, gdyż po odbyciu szkolenia z profesjonalnymi operatorami takich urządzeń okazało się, iż bardzo wysoka jakość kamery, oraz wbudowane filtry obrazu pozwalają na monitorowanie wybranego terenu z dokładnością lepszą niż w przypadku użycia jakiegokolwiek systemu monitorowania wizyjnego. Możliwość zaprogramowania automatycznej trasy lotu umożliwiała zwolnienie operatora od ciągłego sterowania dronem, dzięki czemu mógł on również wykonywać inne zadania, podobnie jak system samoczynnego powrotu do miejsca startowego przy niskim stanie baterii, zapobiegający uszkodzeniom sprzętu podczas pracy.

Dron ten umożliwiał bardzo szerokie zastosowanie go podczas pracy, a niektóre zadania jakie były przydzielane operatorom były uznawane przez nas wcześniej jako temat bardziej nadający się do filmów fantastycznych, choć obecnie jak najbardziej możliwy do wykonania. Bardzo szybko wprowadziliśmy do użycia jeszcze trzy takie urządzenia, będące w ciągłej rotacji w trakcie wykonywania obowiązków.