You are currently viewing Nowoczesne metody leczenia uzaleznień

Nowoczesne metody leczenia uzaleznień

Człowiek z natury jest osobą o wszechstronnych zainteresowaniach. W ciągu życia skupia się nie tylko na nauce, czy pracy zawodowej. Ale stara się również rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Bywa w różnych miejscach, poznaje różne osoby, w konsekwencji doświadcza wielu przeżyć, które nie zawsze mają pozytywny wpływ na jego samopoczucie. Zdarza się, że zostanie nakłoniony do spożywania różnego rodzaju substancji które mogą mieć nieodpowiedni wpływ na dalsze funkcjonowanie.

Gdzie szukać dobrej terapii uzależnień?

pomoc w uzależnieniuTakim dosyć często spotykanym przykładem może być narkomania. Narkotyki to substancje odurzające mogące mieć niszczycielski wpływ na ośrodkowy układ nerwowy człowieka. Wbrew powszechnie krążącym opiniom nie poprawiają one samopoczucia, ani nie ułatwiają podejmowania trudnych decyzji. Stopniowo zatruwają i wyniszczają nasz organizm co w konsekwencji może prowadzić do śmierci. Nałogowi ulegają osoby w różnym wieku, z różnym wykształceniem i zajmujące różne pozycje społeczne. Największy problem stanowi dla nich podjecie decyzji o leczeniu ponieważ zazwyczaj nie zauważają procesu uzależnienia w jaki popadli. Aby leczenie i terapia przyniosły szybki skutek muszą być świadome i dobrowolne.  Odpowiednią pomoc w uzależnieniu znajdziemy w poradniach odwykowych oraz ośrodkach leczenia uzależnień. Po zebraniu odpowiedniego wywiadu i postawieniu właściwej diagnozy pacjent jest kierowany na leczenie specjalistyczne. Rozpoczyna się ono fazą odtruwania w czasie której pacjent poznaje przyczynę problemu i uczy się z nią walczyć. Kolejnym etapem jest proces mający na celu pokonanie głodu abstynencyjnego. Ważnym elementem terapii jest również nauka asertywności oraz pomoc w odbudowaniu zerwanych relacji rodzinnych i międzyludzkich. Cały proces jest długotrwały, ale warto przez niego przejść aby pozbyć się nałogu.

Przymus sięgania po środek odurzający to problem wielu ludzi w różnym wieku. Rozpoczyna się niewinnie, najczęściej okazjonalnie lub eksperymentalnie. Bardzo szybko jednak przechodzi w nawyk, a następnym etapem jest uzależnienie. Osoba zmagająca się z tym problemem często nie zauważa go, wydaje się jej że nad wszystkim panuje i w każdej chwili może przerwać ten proces. Ale niestety jest już za późno i bez fachowej pomocy nie ma możliwości pozbycia się nałogu.