You are currently viewing Nowoczesne metody grzewcze

Nowoczesne metody grzewcze

Dotychczas stosowane grzejniki wyróżniały się tym, że ogrzewały powietrze w sposób konwekcyjny. Mówiąc w skrócie chodzi o to, że ogrzewały powietrze w danym pomieszczeniu. Nie da się ukryć, że takie rozwiązanie jest skuteczne ale ma też swoje wady. Co w sytuacji gdy chcemy ogrzać pomieszczenie o bardzo dużej powierzchni? Nowoczesne metody grzewcze rozwiązują ten problem bardzo skutecznie. 

Promienniki ciepła na podczerwień

panele grzewcze na podczerwieńCiepłe powietrze unosi się ku górze. O tym zjawisku słyszeliśmy już w szkole podstawowej gdy prezentowano nam najprostsze zjawiska fizyczne. Właśnie ta właściwość powietrza została wykorzystana przy ogrzewaniu konwekcyjnym. Podgrzane ciepło sprawia, że wszystkie gazy znajdujące się na naszym pomieszczeniu zaczynają się przemieszczać. W taki sposób odczuwamy zmianę temperatur. Niemniej jednak taki rodzaj ogrzewania nie sprawdzi się wtedy gdy musimy ogrzać pomieszczenie o dużej kubaturze. W związku z tym zaczęto szukać bardziej praktycznych rozwiązań i jednym z nich są panele grzewcze na podczerwień. Działają one w sposób zbliżony do ogrzewania promieniami słonecznymi. Panele te generują fale elektromagnetyczne, które zaczynają ogrzewać nasz organizm dopiero w momencie zetknięcia się z nim. Jest to bardzo wydajny rodzaj ogrzewania bowiem nie jest konieczne ogrzewanie powietrza. W związku z tym nie są generowane duże straty ciepła. Często takie promienniki montowane są w podłogach co dodatkowo poprawia jakość ogrzewania w naszych domach. 

Ogólnie rzecz biorąc promienniki na podczerwień to nowość na rynku urządzeń grzewczych. Popularność zdobyły jednak niezwykle szybko. Początkowo używano tych promienników głównie w przedsiębiorstwach gdzie miały one za zadanie ogrzewać pracowników. Sprawdziły się idealnie co spowodowało, że są obecnie montowane w prywatnych domach i biurach.