You are currently viewing Nowoczesne ławki w szkołach

Nowoczesne ławki w szkołach

Reformy edukacji w szkołach zmieniają bardzo często programy nauki w jednostkach szkolnych. Ma to na celu zwiększenie efektywności nauki i przyswajania wiedzy przez uczniów. Specjaliści w tych dziedzinach opracowują plany nauki, aby nasze dzieci mogły wynieść ze szkoły jak najwięcej użytecznej wiedzy.

Producenci ławek szkolnych

producent ławek szkolnychJak podkreślają jednak niektórzy specjaliści za bardzo skupia się w reformie edukacji na materiale dydaktycznym, a za mało na warunkach w jakich uczą się dzieci. Niektóre badania dowodzą, że klimat szkoły ma istotny wpływ na jakość przyswajania wiedzy. Warto zauważyć, że wiele osób nie potrafi skutecznie skupić się na nauce jeśli warunki do tego są niesprzyjające. Środowisko ucznia jest tak naprawdę dość małe i skupia się głównie na klasach lekcyjnych i korytarzach szkoły. Warto zadbać o to, żeby w tych miejscach były komfortowe warunki do nauki. Trzeba oczywiście zacząć od najprostszego miejsca, a mianowicie od ławki szkolnej, w której uczniowie spędzają najwięcej czasu. Jej konstrukcja jeśli jest wygodna, to może pozytywnie wpłynąć na jakość nauki. Stare ciężkie ławki jakie używało się kiedyś w szkolnictwie nie są już dzisiaj niczym szczególnym. Tak naprawdę to siedzi się przy nich raczej dość topornie i są mało wygodne. Pewien producent ławek szkolnych zapytany o przyszłą wizję tego mebla w szkołach odpowiedział, że warto posłużyć się przykładami z zachodu i wprowadzać te wzorce u nas. Tam małe zgrabne i jednoosobowe ławki, często połączone z krzesłem i posiadające regulację pochylenia zapewnią nam wygodne warunki do pracy i przyswajania wiedzy. Sąsiednie kraje korzystają z tego systemu od lat, a u nas nie może się on zbytnio przebić. Być może jest to spowodowane pewnym przyzwyczajeniem do tradycji i takiego widzenia szkoły jakim widzieli ją nasi rodzice, ale mam nadzieje, że to się kiedyś zmieni, gdyż jest to bardzo pożądana zmiana.

Na szczęście widać światełko w tunelu i w wielu szkoła można już zauważyć pierwsze meble tego typu w salach lekcyjnych. Odważni dyrektorzy szkół, które odważyły się jako pierwsze zakupić takie meble wypowiadają się o nich w samych superlatywach i uważają, że był to dobry zakup, który w przyszłości przyczynić się ma do promocji szkoły i szkolnictwa jako całości.