You are currently viewing Naturalny nawóz z wapnia

Naturalny nawóz z wapnia

Od kilku lat zajmuje się rolnictwem i u prawą roślin. Moje uprawy nie są wielkie, a to, co sobie wyprodukuje jest przeze mnie na bieżąco wykorzystywane. Rok temu moje plony zbóż i innych roślin były o wiele mniejsze niż zazwyczaj. Długo szukałam powodów takiej sytuacji.

Granulowane wapno jako nawóz

nawóz wapniowy granulowanyMieszkam w małej miejscowości, w której znajduje się sporo gospodarstw. W swoim sąsiedztwie mam kilku rolników. Mam z nimi bardzo dobry kontakt i w razie wątpliwości mogę zawsze zapytać ich o dobrą radę. Wiedzą, że przyjechałam z dużego miasta i z rolnictwem nie miałam zbyt dużo wspólnego. Moja wiedza to godziny czytania różnych książek oraz wiedza i dobre rady, jakie przekazują mi ludzie z sąsiedztwa. Po zeszłych słabych plonach pytałam okolicznych rolników o przyczynę takiego stanu rzeczy. Nikt oprócz mnie nie narzekał na mniejszą ilość roślin i na ich jakość. Wszyscy mieli piękne i zdrowe rośliny. Moje były mało odporne i każda zmiana pogarszała ich stan. Jeden rolników poradził mi abym sprawdziła pH ziemi. Podejrzewał, że moja ziemia jest nadmiernie zakwaszona i rośliny nie mogą prawidłowo się rozwijać. Gdyby okazało się, że ziemia jest zbyt kwaśna polecił zastosować nawóz wapniowy granulowany. Nawóz w formie granulatu jest powoli uwalniany do ziemi dzięki temu działanie nawozu jest wydłużone. Wapno granulowane ma za zadanie wyrównać odczyn pH w glebie. Dzięki zastosowaniu nawozu gleba ma lepszą strukturę i zwiększa się poziom próchnicy. To skutkuje tym, ze rośliny są dobrze odżywione, dzięki czemu lepiej znoszą przymrozki czy susze. Rośliny pobierają też o wiele więcej makroskładników z gleby co zwiększa plony. Rośliny są zdrowe mają lepsze systemy korzeniowe, przez co pobierać mogą większą ilość składników pokarmowych. Uprawy są również odporne na wszelkiego rodzaju pasożyty, choroby grzybowe oraz szkodniki. Rośliny takie nie są zagłuszane przez chwasty. Nawóz poprawia strukturę gleby, przez co przyśpiesza się rozkład substancji organicznych. Substancje te powodują prawidłowy rozwój mikroflory i flory w glebie.

Nawóz jest produkowany z naturalnej skały wapiennej, przez co jest naturalnym produktem, który jest bezpieczny zarówno dla środowiska jak i dla ludzi i zwierząt. Rolnicy stosujący takie nawozy mają piękne i zdrowe uprawy, co skutkuje dużymi zbiorami.