You are currently viewing Najmocniejsze cele strzeleckie

Najmocniejsze cele strzeleckie

Papierowe czy kartonowe tarcze wystarczają w zupełności strzelcom rekreacyjnym i mundurowemu personelowi, nie działającemu codziennie z bronią, aczkolwiek dla nas są całkowicie nieprzydatne i niewygodne. Tarcze takie są bowiem bardzo łatwe do uszkodzenia i zniszczenia, a podczas ćwiczeń z przeprowadzania zajmowania pomieszczeń czy atakowania pozycji nie ma możliwości by ocenić dokładność strzałów i skupienia, gdyż używana przez nas amunicja niszczy tarcze już po jednej serii.

Stalowe tarcze strzeleckie dla profesjonalistów

tarcza i cel z hardoxuStalowe warianty tarcz strzeleckich od dawna były częścią naszych strzelnic, aczkolwiek nawet one z czasem ulegały uszkodzeniu, szczególnie jeśli były wykorzystywane często. Tarcza i cel z hardoxu, jaką mieliśmy niedawno okazję przetestować, była więc ogromną odmianą, która zaskoczyła nas niemało w trakcie ćwiczeń. Hardox to stop stali o podwyższonej odporności na ścieranie, uderzenia i wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Jest to więc doskonały materiał do tworzenia celów strzeleckich o najwyższej wytrzymałości do treningu strzelania z broni wielkokalibrowej. Nie nadaje się on co prawda do odlewania z niego wkładów do kamizelek kuloodpornych, aczkolwiek do tarcz jest wręcz idealny. Cele odlewane z hardoxu mogą być przeznaczone do treningu strzeleckiego broni nie przekraczającej mocą standardowych karabinów przeciwsprzętowych, dlatego też nadaje się zarówno do zwykłego strzelania na linii w strzelnicy, jak i użytku dalekodystansowego. Hardox jest odporny na korozję, nie wchodzi w kontakt z wieloma substancjami chemicznymi, i może być używany do strzelania na zewnątrz niezależnie od warunków pogodowych. Cele z hardoxu są z reguły tarczami ze stalowej płyty, choć można również dostać gongi strzeleckie z tego stopu, jak również bardziej wyspecjalizowane cele do ćwiczeń zaawansowanych.

Jeszcze kilka lat temu nie był one rozpowszechnione, choć obecnie można je dostać bez większego problemu w większości profesjonalnych sklepów dla strzelców i personelu mundurowego. Ich jedynym mankamentem jest waga, która w większości przypadków nie gra roli, gdyż owe cele i tak należą do statycznych, i zwykle nie są przenoszone w inne miejsce po ulokowaniu, albo są tak małe iż masa celu nie ma wpływu na korzystanie z nich.