Niektóre gałęzie gospodarki charakteryzują się koniecznością stosowania pewnych rozwiązań, które pozwalają poszczególnym firmom na niemal całkowicie niezależne funkcjonowanie – mowa tu o firmach budowlanych oraz transportowych, które potrzebują zazwyczaj stałego dostępu do paliwa, dzięki któremu mogą swobodnie funkcjonować bez konieczności ciągłego jeżdżenia na stacje benzynowe.
Zalety zbiorników dwupłaszczowych
Aby być w pełni niezależnymi firmy transportowe oraz budowlane stosują bardzo proste rozwiązanie w postaci zbiorników na oleje napędowe, dzięki którym dostęp do paliwa mają wszędzie tam, gdzie jest on im potrzebny. Istnieją dwa typy takich pojemników – zbiorniki dwupłaszczowe oraz jednopłaszczowe, jednak te ostatnie stosowane są o wiele rzadziej ze względu na konieczność budowania specjalnej wanny ochronnej, która zabezpiecza teren w razie awarii zbiornika i wystąpienia niekontrolowanego wycieku. Dużo lepiej sprawdzają się te dwupłaszczowe, które – choć kosztują nieco więcej – wykazują się dużo większą skutecznością, a przede wszystkim stuprocentowym bezpieczeństwem. Posiadają one płaszcz ochronny, który stanowi około stu dziesięciu procent objętości zbiornika właściwego – dzięki temu, w razie wystąpienia awarii, cała zwartość pojemnika napływa do płaszcza ochronnego, a różnica ciśnień wynikająca z nieszczelności zostaje wyrównana. Nawet po takim incydencie używanie zbiornika nadal jest możliwe.
Co ciekawe, zbiorniki dwupłaszczowe dostępne są w wersji stacjonarnej oraz mobilnej – zwłaszcza te ostatnie świetnie sprawdzają się w przypadku firm budowlanych, które bardzo często zmieniają swoje miejsce pracy, nieustannie potrzebując dostępu do paliwa napędowego, ponieważ niemożliwym jest, żeby niektóre pojazdy jeździły na stacje benzynowe.