You are currently viewing Korzystanie z usług lektora

Korzystanie z usług lektora

Zwykle nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak często słyszymy w naszej codzienności głos lektora. Niezależnie od tego, czy jedziemy tramwajem i słyszymy komunikaty o kolejnych przystankach, czy też oglądamy film obcojęzyczny, zwykle słyszymy głos lektora, który czyta przygotowany wcześniej tekst. Bez głosu lektora trudno wyobrazić nam sobie reklamy głosowe i audiowizualne, a także korzystanie z nawigacji samochodowej.

Zawód lektora głosowego

lektor głosowyJak łatwo się domyślić, w zawodzie lektora, ze względu na zapotrzebowanie na rynku, pracuje przynajmniej kilkaset osób. Lektor głosowy, ze względu na realizowane zadania, musi posiadać doskonałą dykcję, jego mowa powinna być też pozbawiona wszelkich wad. Wszystko po to, by tworzone przez niego komunikaty głosowe były łatwe w odbiorze i przyjemne do słuchania. Trudno byłoby nam wyobrazić sobie słuchanie audiobooka, gdzie książka czytana jest głosem, który jest dla nas nużący w odbiorze lub irytujący. W takich okolicznościach nie skupialibyśmy się na treści, ale na swoich emocjach, które budują się w chwilach poirytowania. Z tego powodu, jak łatwo się domyślić, nie każda osoba może zostać profesjonalnym lektorem, ponieważ potrzebne są pewne uwarunkowania i ćwiczenie głosu, by we właściwy sposób realizować zadania postawione przed lektorem. Bardzo cenna jest również umiejętność interpretacji tekstu i przekształcenie go w ciekawy komunikat głosowy.

Podczas czytania określonego tekstu, to w największej mierze od lektora zależne jest tempo czytania, wszystkie pauzy i intonacja. Z tego powodu powinna być to osoba, która posiada odpowiednie wyczucie tekstu i umiejętność sprawnego przekucia go na komunikat werbalny, który w uniwersalny sposób ma być zrozumiany przez różnych słuchaczy, co jest szczególnie ważne, np. w przypadku audiobooków.