You are currently viewing Korzystamy z wytrzymałego rozrzutnika do obornika

Korzystamy z wytrzymałego rozrzutnika do obornika

Roztrząsacze obornika, inaczej nazywane rozrzutnikami obornika, są maszynami rolniczymi umożliwiającymi rozwożenie, rozdrabnianie oraz równomierne rozrzucanie obornika na polach. Jednoosiowe lub dwuosiowe skrzynie z przenośnikami podłogowymi, wyposażone są w urządzenie rozdrabniające albo rozrzucające obornik. W jaki sposób wybrać najbardziej odpowiedni model i czy rozrzutniki jednoosiowe są rzeczywiście najlepsze?

Dobry jednoosiowy rozrzutnik do obornika

wytrzymały rozrzutnik do obornika jednoosiowyW przypadku, kiedy w naszym posiadaniu znajdują się znaczne użytki zielone, zdecydowanie warto zdecydować się na rozrzutnik obornika na dużych kołach. Na uwrociach uszkodzenie darni będzie mniejsze, niż w przypadku sztywnych tandemów. Dodatkowo rozrzutniki jednoosiowe zatapiają się znacznie mniej w gruncie ornym. Jest to szczególnie widoczne na uwrociach, w których koła w tandemie mogą pchać ziemię oraz robić koleiny. Istotnym może być także fakt, że im większe koła, tym łatwiej się będą toczyły, gdyż wysokie koła to znaczna powierzchnia styku opon z ziemią. Warto zdecydować się na wytrzymały rozrzutnik do obornika jednoosiowy. Rozrzutniki na podwoziu tandem, bez osi skrętnej, są tanimi oraz prostymi konstrukcjami, które nadają się do transportu materiałów objętościowych, takich jak zielonki z kukurydzy czy trawy. Dodatkowo wybierając maszynę z przesuwaną podłogą albo ścianą przednią, możemy mieć w takim wypadku maszynę wielozadaniową. Dzięki temu będziemy w niej mieć zarówno rozrzutnik obornika czy wapna, przyczepę do zboża oraz przyczepę objętościową. Wybierając odpowiedni adapter, możemy mieć także przyczepę przeładowawczą. Należy mieć jednak świadomość, iż ceny takich najbardziej uniwersalnych urządzeń są na bardzo wysokim poziomie, w związku z czym powinna być to przemyślana decyzja. Najbardziej popularne stają się obecnie maszyny jednoosiowe na dużym kole.

W czasie wykonywania prac polowych oraz na łąkach, najlepszym wyborem będzie model jednoosiowy, w którym opony zużywają się znacznie wolniej. Dodatkowo w czasie zawracania na polach będzie można uniknąć powstawania bruzd. Poszukując optymalnego modelu warto wziąć pod uwagę zarówno zakup nowego rozrzutnika do obornika bezpośrednio od dealera, jak i w razie mniejszych środków finansowych modeli używanych.