You are currently viewing Konsjerż – stare stanowisko w nowych czasach

Konsjerż – stare stanowisko w nowych czasach

Zapewne wielu z nas mogło słyszeć o stanowisku pracy konsjerża, które niewiele może nam mówić z uwagi na nieco specyficzną nazwę. Okazuje się jednak, że to bardzo ciekawe stanowisko pracy o długim rysie historycznym, a przy tym całkowicie inne niż w okresie średniowiecza. Warto zapoznać się z tym jakie różnice wynikły w tym zawodzie na przestrzeni wieków oraz jakie cechy należy wykazywać, aby odnaleźć się w tym typie pracy. To bardzo ciekawy temat.

Usługi konsjerskie na przestrzeni wieków

charakterystyka conciergeW średniowieczu, aby zamek był dobrze oświetlony lub zaciemniony w zależności od trybu życia domowników był niezbędny konsjerż. Osoba ta musiała wykazywać się nienaganną pamięcią do układu zamku oraz planu dnia każdego domownika. Dzięki temu każdy mógł cieszyć się ulubionymi atrakcjami bez obawy o ciemność. Następnie w nieco późniejszych czasach zawód ten zaczął przypominać stanowisko boya hotelowego

kamagra oral jelly usa

, jednak do obowiązków należało o wiele więcej. Przede wszystkim osoba taka miała przypisanego gościa – pojedynczą osobę, rodzinę lub kilka przypadkowych osób na jednej rezerwacji. Tym osobom należało zapewnić posiłki, atrakcje oraz organizację transportu czy wybranych rzeczy. Jak możemy zauważyć charakterystyka concierge nie zmieniła się aż tak, gdyż w dalszym ciągu osoba ta musi cechować się ogromną pamięcią oraz planowaniem. Obecnie konsjerż dalej musi być dobrym organizatorem czasu pracy z pamięcią, jednak lista jego obowiązków jest bardzo obszerna i zależna od pracodawcy. Niektóry nazywają ich asystentami, ponieważ często pracują w biurze jako wsparcie przedsiębiorcy. Organizują spotkania, delegacje, przyjęcia i pomniejsze sprawy biurowe, do których mają kompetencje. Czasami jednak do obowiązku konsjerża mogą należeć domowe obowiązki jak zakupy, sprzątanie, odbieranie dzieci ze szkoły czy garnitur z pralni.

Jeżeli jesteśmy zainteresowani historią tego zawodu albo interesujemy się posadą na tym stanowisku, warto wcześniej zapoznać się z tym co jest nam potrzebne do wykonywania tego zawodu. To wiele cech, które nie tylko musimy posiadać, ale muszą być silne. Dodatkowo musimy być nastawieni na to, że będą obowiązywać nas różnorodne zadania w przeciwieństwie do tego jak niegdyś wyglądał ten zawód. To bardzo ciekawa praca dla niewielu osób.