You are currently viewing Koła pasowe – do czego są stosowane?

Koła pasowe – do czego są stosowane?

To jeden z podstawowych elementów konstrukcyjnych różnego rodzaju urządzeń. Wiele maszyn działa w oparciu o zasilanie, które współpracuje z różnymi podzespołami, zapewniając im mobilność. W celu efektywnego wykorzystywania mocy maszyn, stosuje się elementy wspomagające oraz łączące poszczególne elementy, w jedno, spójne urządzenie. Między innymi elementem łączącym są pasy, podobne do tych wykorzystywanych w samochodach lub piłach, typu cyrkularka.

Wysokiej jakości koła pasowe

koło pasoweZłożone są z dwóch podstawowych elementów, czyli wieńca oraz piasty. Koło pasowe to integralny, a zarazem najważniejszy elementem przekładni pasowej. Bez niego nie ma mowy o możliwości funkcjonowania tego układu. Stanowi element montowany do wału pasowego, które odpowiada za napędzanie maszyny. Z uwagi na ich działanie, rozróżnić można dwa typy: koła czynne oraz bierne. Różnego rodzaju systemy przekładni prasowej mają szerokie zastosowanie. Z powodzeniem wykorzystywane są w przemyśle, podczas konstrukcji maszyn, czy różnego rodzaju urządzeń wykorzystywanych do obróbki różnego rodzaju materiałów, jak drewno. Także w samochodach koła prasowe, wraz z paskami klinowymi stanowią podstawowy element napędzający różnego rodzaju mechanizmów. Z uwagi na swoją funkcję, producenci przykładają wiele uwagi do materiału stosowanego podczas produkcji, tak, by elementy przez nich oferowane były niezawodne i okres eksploatacji był możliwie jak najdłuższy. Z tych też powodów, opracowane zostały nowoczesne technologie, pozwalają na tworzenie wysokiej jakości kół pasowych, dzięki czemu w dalszym ciągu cieszą się popularnością wśród producentów wielu urządzeń. Ważna jest jednak odpowiednia konserwacja oraz cykliczne badania techniczne urządzeń oraz elementów, pozwalające na realną ocenę stanu przekładni prasowej, nie tylko kół, ale również pasków klinowych, co przekłada się na jakość działania poszczególnych maszyn.

To bardzo powszechne elementy konstrukcyjne, które na co dzień wykorzystywane są w maszynach, działających w oparciu o system przekładni. Z powodzeniem stosowany jest od wielu lat, a jego popularność, z uwagi na niskie koszta produkcyjne oraz wysoką niezawodność, nie maleje. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kół prasowych, w atrakcyjnych cenach.