You are currently viewing Kiedy potrzebne są certyfikaty energetyczne?

Kiedy potrzebne są certyfikaty energetyczne?

Jakiś czas temu zmieniły się przepisy odnośnie certyfikatów energetycznych i tego kto musi takie certyfikaty uzyskać jak i tego w jaki sposób powinny one być sporządzane. Warto zatem się zorientować, kiedy konieczne jest uzyskanie ich i co powinny one zawierać. W poniższym artykule przedstawiamy kilka przydatniejszych informacji związanych z tym tematem. 

Certyfikaty energetyczne – dla kogo?

CERTYFIKATY ENERGETYCZNECertyfikat energetyczny jest to dokument, który określają jakość danego obiektu architektonicznego (budynku, domu, mieszkania) pod kątem zużycia energii. Wysokość zużycia energii wpływa na koszty utrzymania danego obiekty, certyfikat energetyczny ma ograniczyć to zużycie, co nie tylko zmniejszy koszty utrzymania obiektu, ale także wpłynie pozytywnie na stan środowiska naturalnego. Zgodnie jednak z ostatnią nowelizacją certyfikaty energetyczne nie są wymagane w przypadku budowy nowych budynków, które to mają być wykorzystywane na własny użytek, czyli mówiąc prościej w przypadku domów prywatnych nie ma takiego obowiązku. Według serwisu mib.bip.gov.pl zwolnione z tego obowiązku są także takie obiekty jak:

  • zabytków podlegających ochronie prawnej,
  • wykorzystywanych w roli miejsc kultu,
  • przeznaczonych do wykorzystywania nie dłużej niż 2 lata,
  • wykorzystywanych w gospodarce rolnej,
  • przemysłowych i gospodarczych o zapotrzebowaniu na energię do 50 kWh/m2/rok,
  • mieszkalnych przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku,
  • wolno stojących o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2.

Jeśli chodzi natomiast o wszystkie pozostałe istniejące obiekty czy też nowo powstałe jak i o domy na sprzedaż to zawsze istnieje konieczność uzyskania dla nich certyfikatu energetycznego.

Domy na sprzedaż – a certyfikacja

innowacyjne rozwiązaniaJak już wspomnieliśmy przygotowując dom na sprzedaż konieczne jest uzyskanie dla niego charakterystyki energetycznej – certyfikaty energetycznego. Warto jednak wiedzieć, że ten wymóg to coś więcej niż tylko obowiązujący przepis prawny. Certyfikaty umożliwiają ocenienie domy na sprzedaż pod względem kosztów jego eksploatacji. Dodatkowo jest to także cenne źródło informacji dla potencjalnego nabywcy, które to może go przekonać do zakupu. Na przykład domy na sprzedaż w Toruniu mające niskie zapotrzebowanie na energię, czyli tym samym będące tańsze w eksploatacji będą cieszyły się większym zainteresowaniem nabywców, jak i jednocześnie będą mogły zostać wystawione po wyższej cenie niż domy o gorszych parametrach energetycznych. Certyfikat to także w pewnym sensie informacja dla nabywcy odnośnie tego jaki w danym obiekcie jest komfort mieszkaniowy, co także jest czynnikiem, który bierze się pod uwagę przy wyborze nieruchomości, dlatego tak ważne jest to by domy na sprzedaż posiadały tego typu dokumentacje. Dzięki temu łatwiej jest sprzedać daną nieruchomość, a nabywca ma pewność, że jest ona zgodna z jego oczekiwaniami i w pełni bezpieczna.

Nowe domu czy używane – dla których łatwiej o certyfikat

CERTYFIKATY ENERGETYCZNEW przypadku domów na sprzedaż zarówno tych nowych jak i starych zawsze konieczne jest uzyskanie certyfikatu. I tu pojawia się zwykle pytanie czy o certyfikat łatwiej w przypadku obiektów nowopowstałych czy już istniejących. W zasadzie to zależy od ich specyfiki. I tak zasadniczo jeśli chodzi o certyfikat energetyczny dla nowych obiektów to jest on uzupełnieniem projektu budowlanego. Pewne trudności mogą się pojawić w przypadku nietypowej budowy, jak np budowa domu z bali wyposażonego w nowoczesne systemu instalacyjne. Przy czym sama budowa domów drewnianych nie powinna stanowić problemu przy uzyskiwaniu świadectwa. Jeśli chodzi natomiast o obiekty istniejące to trudności zwykle pojawiają się w przypadku domów starych, gdzie zaginęła ich dokumentacja techniczna, który utrudnia sporządzenie kompletnego świadectwa.

Kto jest uprawniony do wystawiania certyfikatów

CERTYFIKATY ENERGETYCZNECertyfikacje energetyczną budynku mogą wystawić tylko uprawnione do tego osoby. Na dzień dzisiejszy takie pozwolenia mają dość szeroko rozumienie specjaliści z branż budowlanych i instalacyjnych, którzy posiadają aktualne uprawnienia do projektowania w budownictwie. Szukając jednak osoby mogącej wystawić takie świadectwo warto wybrać doświadczoną firmę działającą w tym zakresie. W ich ofercie znajduje się zwykle termowizja, certyfikacja itd, czyli pełen zakres usług pozwalających na określenie stanu danego obiektu. Wybierając firmę, która wystawi certyfikat warto wziąć pod uwagę zarówno cenę usługi jak i doświadczenie oraz opinie jakie posiada dane przedsiębiorstwo.

Podsumowując temat

Certyfikaty energetyczne były przez wielu traktowane jako kolejny zbędny papierek, w praktyce jednak są one bardzo przydatne i ważne – szczególnie dla nabywców nieruchomości. Dobrze zatem wiedzieć, kiedy takie certyfikaty są konieczne i tym samym kiedy mamy prawo oczekiwać do nich wglądu. 

Dodaj komentarz