You are currently viewing Jakie zastosowanie ma tytan?

Jakie zastosowanie ma tytan?

 

Tytan jako metal jest nie tylko niezwykły, ale również bardzo praktyczny ze względu na swoje cechy. Jest bardzo wytrzymałym i odpornym nie tylko na ciężary, ale również na temperaturę czy korozję. Dodatkowo może znieść ciężkie warunki, w których inny metal dawno temu się stopiłby. Tytan ma wyjątkowo wysoką temperaturę topnienia, gdyż jest to aż 1725 stopni Celsjusza. Stawia go to w ścisłej czołówce, jako wytrzymały i niezniszczalny metal. Najczęściej występuje pod postaciami prętów, połaci blach lub śrubek, jednak można zamówić go w innej postaci.

Co można zrobić z pręta z tytanu?

pręt z tytanuWspominane już wcześniej pręty tytanowe są często spotykane w różnych przemysłach, dzięki możliwości dalszego przerabiania go. I tak na przykład z tytanowych elementów powstają narzędzia i urządzenia w medycynie. Dzieje się tak, gdyż materiał ten jest całkiem bezpieczny i nie wywołuje żadnego uczulenia czy też reakcji alergicznych. Dodatkowo tytan jest odporny na działanie wilgoci lub związków chemicznych, w żadnym z tych przypadków nie koroduje i nie zmienia struktury. Dzięki temu jest bezpieczny i nie zagraża w żadnym stopniu zarówno podczas zwykłego dnia pacjenta, jak i podczas ważnej operacji. Pręt z tytanu ma również zastosowanie w tworzeniu elementów składowych takich konstrukcji jak samoloty, helikoptery, czy też statki. To właśnie dzięki swojej wytrzymałość jest w stanie znieść wyjątkowo ciężkie warunki, jakie towarzyszą podczas pracy w działającym pojeździe zarówno wodnym, jak i powietrznym. Jednym z niezwykłych właściwości tego materiału, jest to, że tytan zawiera pamięć. To właśnie dzięki niej, nawet po rozciągnięciu wraca na swoje miejsce. To ważne i sprawdza się w wielu sytuacjach, jakie mają miejsce podczas wytyczania produkcji i jej kierunku. Warto pamiętać o właściwościach materiału, zanim zacznie się kierować produkcję pod jego zastosowanie.

Pręty, blachy i śrubki oraz wiele innych wykonanych z tytanu przedmiotów, wykorzystywanych jest w najróżniejszych dziedzinach przemysłu od medycyny po zakłady chemiczne oraz ciężki przemysł, jak produkcja statków, czy samolotów. Tytan jest powszechnie używanym materiałem, dzięki temu, że zawiera tak rozwinięte właściwości. Jest wyjątkowo wytrzymałym metalem i odpornym zarówno na korozję zwykłą, jak i chemiczną. Świetnie znosi również wysokie temperatury.