You are currently viewing Jakie zadania pełni grafolog?

Jakie zadania pełni grafolog?

 

Grafologia jest jedną z technik kryminalistycznych, która badając pismo, określa autentyczność autora oraz potwierdza bądź wyklucza tożsamość innych osób. Na cechy pisma, które podlegają analizie, składają się między innymi kształt liter, poziom pochylenia, nacisk czy odstępy między wyrazami.

Co trzeba zrobić, aby zostać grafologiem?

grafologIstnieją możliwości zdobycia wiedzy z zakresu kryminalistyki pisma zarówno w toku studiów oraz podczas pojedynczych szkoleń specjalistycznych, po których uzyskuje się certyfikat. Metody pracy, którymi posługuje się grafolog, obejmują analizę pisma pod kątem wybranych cech, ale także analizę materiału, na którym pisał autor.  Można pobierać próbki papieru do analizy porównawczej oraz dokonać analizy tuszu, gdy na przykład podejrzewa się kogoś o podrobienie podpisu lub dopisania czegoś do dokumentu, w celu zmiany treści. Badania grafologiczne często z ramienia firm detektywistycznych obejmują analizy dokumentów w celu ustalenia ewentualnego fałszerstwa. Są coraz bardziej popularne przy ekspertyzach w zetknięciu z pożegnalnym listem samobójczym, gdy śledczym wydaje się, że samobójstwo zostało upozorowane i postanawiają to sprawdzić. Dobry grafolog znajdzie zajęcie również w kancelariach prawniczych i we współpracy z notariuszem. Może np. orzekać czy dokument stanowiący testament został na pewno napisany przez daną osobę. Zawód grafologa jest ciekawy i tajemniczy, jednak należy przekonać się, że staje się coraz bardziej potrzebny. Chociażby ze względu na większą liczbę przestępczości w obecnym świecie i większą liczbę firm kryminalistycznych.

Kompetencje, które powinien posiadać przyszły grafolog to na pewno spostrzegawczość i cierpliwość, a także świadomość do powolności procesu dochodzenia do rozwiązania zagadki czy danego zlecenia. Oferta szkoleń i studiów jest w tym zakresie coraz większa i na pewno każdy zainteresowany odnajdzie coś dla siebie.