You are currently viewing Jakie są sposoby na kolki?

Jakie są sposoby na kolki?

Opieka nad małym dzieckiem nie zawsze jest łatwa i tak kolorowa jak pokazują filmy czy gazety. Czasem bywa naprawdę ciężko, zwłaszcza kiedy maluch płacze i nie można go uspokoić przytuleniem czy mlekiem. W takim momencie liczy się wytrwałość, ponieważ w każdej sytuacji jest jakieś wyście, tylko trzeba je samodzielnie znaleźć.

Jak się objawiają kolki u dzieci?

sposoby na kolkę u dzieciUkład pokarmowy dorosłego człowieka jest w stanie strawić niemalże wszystko, choć czasem pojawiają się różne dolegliwość  z jego strony. W przypadku małych dzieci trzeba szczególnie uważać co się im podaje, ponieważ ich układ pokarmowy rozwija się jeszcze przez kilka lat po urodzeniu. W pierwszych miesiącach mogą przyjmować tylko mleko, gdyż nic innego nie mogą trawić. Mogłoby się wydawać, że na tym etapie nie może się nic przydarzyć, a jednak bardzo często dzieci w wieku noworodkowym i niemowlęcym doświadczają bolesnych kolek. Są to dolegliwości ze strony układu pokarmowego, który nie radzi sobie z nagromadzonymi w nim pęcherzykami powietrza. Do żołądka i jelit trafiają one wraz z jedzeniem, ponieważ dzieci podczas łapczywego picia mleka połykają jego nadmiar. Jeżeli po jedzeniu maluchowi się nie odbije, to powietrze będzie podążać wzdłuż przewodu do jelit. W tym miejscy mogą pojawić się problemy bólowe, czyli kolki. Sposoby na kolkę u dzieci ma każda mama. Maluchy przeważnie doświadczają ich do kilkudziesięciu minut po skończonym posiłku i objawia się to ich nagłym płaczem, pomimo, że wszystkie podstawowe potrzeby zostały zaspokojone. Niemowlaki często też podkurczają nóżki, gdyż to przynosi im niewielką ulgę. Sposobów na kolki jest wiele, ale w większości przypadków pomaga wykonanie delikatnego masażu brzuszka kolistymi ruchami. Zaczynamy go na wysokości żołądka i powoli schodzimy do podbrzusza. Przeważnie po kilku minutowym masażu dochodzi do wydostanie się powietrza na zewnątrz i maluch odczuwa ulgę.

Pomoc dziecku w sytuacji kolki jest bardzo ważna, ponieważ maluch sam sobie z nią nie poradzi. Może się ona utrzymywać od kilkunastu minut do nawet kilku godzin, zatem nie warto zwlekać z pomocą. Jeżeli żaden domowy sposób nie zadziała, to ostatecznością mogą być specjalne środki farmakologiczne na bazie ziołowej, które kupimy bez recepty w każdej aptece. Można je stosować przez kilka dni z rzędu.