You are currently viewing Jaki rodzaj transportu jest najlepszy?

Jaki rodzaj transportu jest najlepszy?

Rodzaj transportu jest szczególnie ważnym czynnikiem, który należy uważnie wziąć pod uwagę podczas planowania wysyłki towarów. Oprócz kosztów, istotną rolę odgrywa także rozmiar i konkretna waga całego asortymentu. Dlatego najsampierw powinno się rozeznać w poszczególnych rodzajach transportu.

Transporty – różnorodność wyboru

dedykowany transport ładunkuOkoło 90% handlu światowego stanowi transport morski. Jest to najtańszy sposób wysyłki towarów, ale jego wadą jest znacznie dłuższy czas ich dostarczenia. Z drogi morskiej często korzysta się transportując, tzw. produkty masowe, czyli np. rolne takie jak pszenica, kukurydza, soja, itp. ale również węgiel, rudę żelaza czy nawet ropę naftową. Z takiego transportu korzystają również producenci różnorodnych maszyn i ich elementów, np. silników i śmigieł. Fracht morski jest też często wybierany przez firmy proekologiczne, ponieważ mniej negatywnie oddziałuje na całe środowisko – w porównaniu do transportu lotniczego, który emituje o wiele więcej zanieczyszczających gazów. Co nie zmienia faktu, że transport lotniczy jest rodzajem transportu, który obsługuje rynki i łańcuchy dostaw, które wymagają odpowiedniej szybkości, czyli asortyment szybko psujący się, wykorzystywany jest również przez przemysł motoryzacyjny i detaliczny. Takie rozwiązanie pozwala na realizację zamówienia w zależności od popytu, zapewniając większą elastyczność i zmniejszając koszty magazynowania. Innym, równie popularnym jest transport kolejowy, który należy do tych ekologicznych transportów. Pociąg może przewieźć więcej towarów na raz. Jednak w tym przypadku istnieje dodatkowy koszt przeniesienia kontenera do pociągu. Transport ten opłaca się zatem najbardziej na długich dystansach. Z kolei, jednym z najpopularniejszych rodzajów transportu jest transport drogowy. Posiada on różnorodne rodzaje, do których zaliczyć można chociażby dedykowany transport ładunku, który jest coraz częściej stosowany. Zapewnia on odpowiednio płynny przepływ towarów.

Wybranie odpowiedniego rodzaju transportu zależy od tego, w jakim czasie, jakie produkty i w jakiej kwocie chce się przewieźć. Dzięki tak szerokiemu wyborowi bez większego problemu będzie można dobrać odpowiedni transport, który spełni wszelkie wymagania każdego przedsiębiorcy i przyczyni się do szybkiego dostarczenia asortymentu.