You are currently viewing Jak wygląda szczelny montaż okien?

Jak wygląda szczelny montaż okien?

Okna stanowią jeden z podstawowych elementów każdego domu. To dzięki nim do jego wnętrza wpływa światło dzienne, a także umożliwiają nam obserwację świata zewnętrznego. Okna mogą stanowić również miejsce w którym występuje ubytek ciepła. Dzieje się tak przede wszystkim w wypadku, gdy podczas ich montażu zapomnimy o odpowiednim ich uszczelnieniu, na przykład przez niewłaściwe ich osadzenie w otworze okiennym. Jak zatem powinien wyglądać szczelny montaż okien?


Stare na nowe czyli wymiana okien

wymiana okienW wielu domach spotykane są stare okna drewniane, które w wyniku długoletniej eksploatacji ulegają stopniowemu zniszczeniu. Według muratordom.pl decydując na wymianę okien, podczas prac z nią związanych powinniśmy zadbać o to aby nowe okna były osadzone w sposób który całkowicie wyeliminuje ryzyko wystąpienia wszelkich nieszczelności. Współcześnie dostępnych jest wiele technologii, mających na celu dodatkowe ich uszczelnienie. Wiele firm, oferujących wymianę zwraca szczególną uwagę na ten właśnie problem. Wśród firm które o to dbają jest wiele bydgoskich przedsiębiorstw, posiadających wieloletnie doświadczenie w tym względzie.

Odpowiedni wybór okna

oknaJeśli planujemy montaż okien, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni ich dobór, od którego zależy efekt końcowy. Najpopularniejsze są obecnie okna plastikowe, zapewniające nie tylko szczelność, ale także komfort przy ich myciu. Odpowiedni wybór okien powinien zależeć od:

  • wielkości domu,
  • poziomu nasłonecznienia,
  • przeznaczenia danego pomieszczenia,
  • Ilości wymaganego oświetlenia w danym miejscu.

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione czynniki, możemy napotkać na problem, związany z doborem materiału z którego wykonane jest okno. Jak już zostało wspomniane prym na rynku wiodą okna plastikowe, lecz coraz bardziej zauważalny jest trend polegający na odchodzeniu od tej technologii. W nowo wybudowanych domach pojawiają się zatem okna aluminiowe, dające efekt większej przestrzeni, a także będące bardziej estetycznymi od tych plastikowych. Największą ofertę takich okien znajdziemy w bydgoskich firmach, posiadających wieloletnie doświadczenie z tym zakresie.

Skąd wziąć okna?

oknaNa rynku budowlanym istnieje wiele firm, produkujących okna. Ich wybór jest niemal nieograniczony. Oferowane przez nie usługi różnią się często drobnymi szczegółami związanymi z dostępnością danej kolorystyki. Skąd zatem które z nich okażą się najlepsze. Pomocą przy ich doborze okażą się różnego rodzaju katalogi i pisma o tematyce budowlanej, często zawierające wskazówki na co warto zwrócić uwagę w momencie zakupu okien. Najlepszym sposobem na dokonanie najwłaściwszego wyboru firmy oferującej okna, będzie osobiste udanie się do niej w celu pozyskania niezbędnych informacji.

Montaż okna – co będzie potrzebne?

montaż okienGdy mamy już wybrane odpowiednie okna, warto dokładnie przemyśleć dobór systemu ich uszczelnienia. Jedną z metod stosowanych we współczesnym budownictwie jest użycie produktu jakim jest taśma uszczelniająca do okien, polegająca na zastosowaniu dwóch warstw taśmy jednej z zewnątrz, drugiej od wewnątrz. Zewnętrzna warstwa chroni pomieszczenia przed nadmiernym ubytkiem ciepła, poprzez parowanie, a także zapobiega odstawaniu się wody i innych opadów atmosferycznych. Wewnętrzna warstwa jest półprzepuszczalna, co powoduje, iż nadmierna para znajdująca się w pomieszczeniu zostaje wypuszczana a jednocześnie zatrzymywane zostaje ciepło. Kolejnym sposobem jest zastosowaniem metody ciepłego parapetu, polegającej na odpowiednim połączeniu ramy okna z murem, przy pomocy specjalnych profili, co zapobiega powstawaniu wolnej przestrzeni na styku tych dwóch powierzchni.

Podsumowując

Wyzwania związane z odpowiednim wyborem i montażem okien mogą okazać się większe i bardziej kłopotliwe, niż nam się dotychczas wydawało. Należy jednak pamiętać, że odpowiednie wybranie tych elementów pozwoli nam cieszyć się szczelnymi oknami, zapewniającymi nam przede wszystkim utrzymanie ciepła w pomieszczeniach.

Dodaj komentarz