You are currently viewing Jak walczyć z twardą wodą?

Jak walczyć z twardą wodą?

Uzdatnianie wody kojarzy się najczęściej z sytuacją, gdy korzystamy z wody z własnego ujęcia (studni). Nie jest to jednak jedyna sytuacja, kiedy woda w naszym domu wymaga poprawy parametrów. Chociaż użytkownicy wody dostarczanej przez miejskie wodociągi teoretycznie nie muszą martwić się o jej uzdatnienie, w praktyce jednak woda ta daleka jest od ideału.

Zmiękczanie wody się opłaca

zmiękczacze wodyDlaczego warto zainwestować w odpowiednią filtrację wody w domu? Choć woda dostarczana nam przez wodociągi spełnia normy wody przeznaczonej do użytku, jej parametry często nie należą do wymarzonych. Największym problemem większości polskich miast jest zbyt twarda woda, która choć wciąż bezpieczna dla człowieka, czyni ogromne szkody w naszych sprzętach domowych. Twarda woda charakteryzuje się wysoką zawartością wapnia i magnezu. Takie parametry powodują wytrącanie się z wody osadu, tzw. kamienia, który gromadzi się nie tylko na dnie czajnika czy na armaturze, ale przede wszystkim na grzałce pralki, zmywarki, czy w wymienniku ciepła w kotle grzewczym. Kamień kotłowy to najgorszy i najtrudniejszy rodzaj osadu wytrącanego z twardej wody. Wżerając się w grzałkę powoduje stopniowe zarastanie jej ścianek, co zmniejsza przepływ i prowadzi do awarii. Regularne odkamienianie pomaga na jakiś czas, jednak po kilku takich zabiegach rurki grzewcze są na tyle osłabione środkiem odkamieniającym, że grożą pęknięciem. W tym przypadku dużo lepiej sprawdzą się zmiękczacze wody, czyli filtry, które usuwają z niej nadmiar wapnia i magnezu. Zmiękczacze wody zamontowane już na wejściu wody do domu, tuż za wodomierzem, pozwolą zatem na duże oszczędności. Największą z nich będzie z pewnością uniknięcie kosztownych serwisów, napraw i ewentualnych wymian w urządzeniach grzewczych i pralniczych w domu, a są to niemałe koszty. Warto jednak zwrócić uwagę na równie ważne kwestie, jak zmniejszenie zużycia silnych detergentów do prania i czyszczenia, oszczędność na dodatkowych filtrach w dzbanku czy w kawiarce, a nawet korzyści dla skóry i włosów, które za sprawą twardej wody ulegają nadmiernemu wysuszeniu.

Jakie są koszty instalacji zmiękczającej wodę? Koszt inwestycyjny waha się między 2500 a 3500 zł. Jest to koszt samego urządzenia, bez wliczenia robocizny oraz ewentualnych kosztów potrzebnych elementów instalacyjnych. Samo użytkowanie tego systemu filtracyjnego nie jest drogie, sprowadza się do 20 zł miesięcznie na sól w tabletkach oraz do kosztów corocznego serwisu.