You are currently viewing Jak przygotować teren budowy? – ogrodzenia i drogi tymczasowe

Jak przygotować teren budowy? – ogrodzenia i drogi tymczasowe

Przed rozpoczęciem budowy, teren powinien być odpowiednio przygotowany. Dotyczy to odpowiedniego ogrodzenia, jak i zagospodarowania całego terenu budowy. Na takiej budowie muszą się znaleźć składowiska materiałów, kontenery dla pracowników, biuro budowy jak i na takiej budowie powinny znaleźć się drogi tymczasowe.

Po pierwsze ogrodzenia budowlane!

Ogrodzenia budowlanePrzed przygotowaniem terenu budowy przede wszystkim należy go w pierwszej kolejności ogrodzić. Takie ogrodzenie musi mieć co najmniej półtora metra wysokości. Poza tym powinno być tak umieszczone, aby budowa nie stwarzała zagrożenia dla potencjalnych przechodniów, oraz tak, aby zabezpieczać teren budowy przed wejściem niepowołanych osób. Ogrodzenia budowlane mogą być wykonane z:

  • siatki leśnej,

  • paneli ażurowych,

  • paneli pełnych.

Te wykonywane z siatki leśnej są stosowane coraz rzadziej. Wykorzystuje się je najczęściej do ogradzania terenów o dużej powierzchni.

Coraz bardziej popularne ogrodzenia z paneli

Ogrodzenia budowlaneWedług www.budujemydom.pl znacznie praktyczniejsze są ogrodzenia tymczasowe. W tym przypadku bardzo łatwo w dowolnym miejscu zrobić bramę wjazdową. Poza tym również montaż takich ogrodzeń tymczasowych z paneli jest łatwiejszy. Wystarczy gotowe panele umieszczać w specjalnych stopkach, które najczęściej wykonywane są z betonu. Panele ogrodzeniowe łączy się ze sobą przy pomocy specjalnych drucików lub śrub. W przypadku większości budów stosuje się ogrodzenia tymczasowe z pełnych paneli. Dzięki im nikt nie zagląda na budowę, jednak czasem należy zastosować ażurowe ogrodzenia. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie potrzebna jest dobra widoczność, na przykład przy ruchliwych drogach.

Jak wykonać drogi tymczasowe na terenie budowy?

 DROGI TYMCZASOWEPodczas zagospodarowywania terenu budowy, szczególnie w przypadku większej budowy ważne są drogi tymczasowe, po których będą poruszały się pojazdy i maszyny budowlane. Podczas projektowania dróg tymczasowych na terenie budowy należy wziąć pod uwagę wiele możliwości, ale przede wszystkim należy uwzględnić potencjalne obciążenia dróg. Bardzo często do utwardzenia dróg na terenie budowy wykorzystuje się płyty drogowe. Jednak także takie drogi tymczasowe mogą być:

  • żwirowe,

  • żużlowe,

  • kamienne,

  • gruntowe.

Drogi tymczasowe są najczęściej wykonywane po zakończeniu prac przygotowawczych, gdy by tak nie było to roboty ziemne mogły by zniszczyć wyznaczone drogi. Drogi tymczasowe mogą być jednokierunkowe, rzadziej zdarza się że są dwukierunkowe. W przypadku dróg jednokierunkowych muszą znaleźć się osobne bramy wjazdowe oraz wyjazdowe. Drogi dwukierunkowe powstają najczęściej w przypadku, gdy nie ma możliwości wykonania dwóch bram w ogrodzeniu. Jednak także w tym przypadku można stworzyć ruch jednokierunkowy, tak zwany pierścieniowy, to znaczy, że ruch będzie odbywał się wokół całej budowy.

Czy rozdzielnica budowlana będzie potrzebna?

rozdzielnica budowlanaTakże na budowie bardzo ważna jest energia elektryczna. Wiadomo, że źródła tej energii będą tymczasowe, jedynie na czas budowy. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem powszechnie stosowanym jest rozdzielnica budowlana. Rozdzielnica taka składa się przede wszystkim z gniazd, ale także z wyłączników instalacji jak i zabezpieczeń. Rozdzielnice budowlane różnią się między sobą ilością gniazd jaki i ich wielkością. To jaka wybierze się rozdzielnicę zależy przede wszystkim od tego, jakie wejścia i ile będzie ich potrzebnych na terenie budowy. Jeśli chodzi o energię elektryczną, to także na budowach można spotkać rozgałęźnik gumowy, dzięki temu elementowi zyskujemy więcej gniazd, a poza tym guma jest odporna na wilgoć, co także jest kolejnym plusem.

Podsumowując temat:

Odpowiednie przygotowanie terenu budowy jest bardzo ważne, gdyż wpływa to w późniejszym czasie na sprawność budowy. Także odpowiednie zagospodarowanie terenu budowy wpływa na bezpieczeństwo, zarówno pracowników, jak i przechodniów.

Dodaj komentarz