You are currently viewing Jak przechowywać nawozy płynne?

Jak przechowywać nawozy płynne?

Naturalne nawozy są bardzo przydatne glebie, jednak należy przestrzegać zasad ich przechowywania. Na obornik należy stworzyć płytę obornikową, a na gnojownicę przeznacza się zbiorniki, które muszą być nieprzepuszczalne. Materiałem, z którego zazwyczaj buduje się zbiorniki jest beton, ponieważ jest trwałym i odpornym materiałem.

Wymogi dotyczące zbiorników na gnojownik

zbiornik na gnojowicę zamkniętyPrzepisy mówią, że zbiornik na gnojowicę zamknięty musi być odpowiednim włazem, który jest szczelny i zamykany. Zbiornik musi posiadać również wylot wentylacyjny, ściany oraz dno muszą być nieprzepuszczalne. Wynika to z faktu, że nadmiar nawozu poważnie szkodzi glebę, skażając ją. Zbiornik powinien również być osadzony na odpowiedniej głębokości i ogrodzony ogrodzeniem o odpowiedniej wysokości. Zazwyczaj stosuje się zbiorniki betonowe, ponieważ nie ulegają one korozji i są bardzo trwałe. Przepisy mówią, że wielkość zbiornika powinna być dostosowana do ilości produkowanego nawozu. Musi on pomieścić przynajmniej taką ilość nawozu, jaka zostanie wyprodukowana przez pół roku. Ten czas wynika z tego, że można używać płynnych nawozów tylko w wyznaczonym czasie, ze względu na panujące wówczas warunki pogodowe. Dozwolony czas na używanie gnojowicy to od 1 marca do 30 listopada. Zakazane jest również używanie tego rodzaju nawozu na glebach pokrytych wodą, śniegiem lub lodem. Należy również przestrzegać odpowiedniej odległości umiejscowienia zbiornika od gospodarstw domowych czy pól.

Bardzo solidne zbiorniki na gnojowicę z powodzeniem pełnią swoją rolę. Ich odległość musi być odpowiednia ze względu na nieprzyjemny zapach, który wydziela. Odległość od budynków, zamieszkiwanych przez ludzi wynosi 15 metrów. Odległość od silosów czy magazynów rożnego rodzaju zbóż wynosi 5 metrów.