You are currently viewing Jak dbać o transportery taśmowe?

Jak dbać o transportery taśmowe?

Transportery taśmowe, czy też łańcuchowe stały się w obecnych czasach podstawowym wyposażeniem wielu zakładów produkcyjnych. To właśnie dzięki nim, tego typu przedsiębiorstwa mogą osiągać tak duża wydajność. Oczywiście, o takie maszyny trzeba konieczne we właściwy sposób dbać.

Jak w praktyce wygląda gumowanie wałków?

gumowanie wałków urządzeńBez transporterów taśmowych trudno byłoby sobie wyobrazić prawidłowe funkcjonowanie wielu zakładów produkcyjnych, czy też fabryk. To właśnie te maszyny można bezpośrednio powiązać ze znacznie większą wydajnością osiąganą na przykład przez magazyny, sortownie przesyłek, czy też fabryki. Transportery sa wykorzystywane przede wszystkim do transportu niezbędnych do produkcji części i towarów, w obrębie całej hali produkcyjnej. Pracują one praktycznie przez cały czas działania zakładu, dlatego też pewne elementy tych maszyn mogą ulec przedwczesnemu zużyciu. Mowa tutaj głównie o wałkach, czyli o niewielkich elementach, na których rozpostarta jest taśma transportera. To właśnie one służą do wprawienia je w ruch, a jedocześnie są one narażone na bardzo duże tarcie, mogące powodować ich przedwczesne zużycie. Aby temu zapobiegać, wykonywane sa odpowiednie zabiegi konserwacyjne, takie jak gumowanie wałków urządzeń transportowych. Procedura ta jest w praktyce dosyć skomplikowana i wymaga użycia odpowiedniego sprzętu, jak również posiadania odpowiedniego doświadczenia. W tym celu należy zdemontować transporter, a następnie każdy wałek jest umieszczany w specjalnej formie. Tam, dzięki współdziałaniu odpowiedniego ciśnienia jak również temperatury, jest równomiernie pokrywany powłoką ochronną z poliuretanu połączonego z gumą techniczną. Dzięki temu, po takim zabiegu konserwacyjnym, nasze transportery będą mogły znowu działać zgodnie z oczekiwaniami. Oczywiście jednak, bardzo ważne jest, by jak najbardziej równomiernie pokryć wałek opisywaną wcześniej powłoka. Dzięki temu, będziemy w stanie zapobiec występowaniu podobnego typu usterek w najbliższym czasie, a jednocześnie przywrócić wydajność transportera.

Bez transporterów trudno byłoby sobie wyobrazić działalność zakładów produkcyjnych, magazynów, czy też fabryk. To właśnie te urządzenia znacznie ułatwiają pracę w tym przedsiębiorstwach, jak również wpływają pozytywnie na zwiększenie wydajności. Ważne jest wiec, by o nie odpowiednio dbać.