You are currently viewing Innowacyjne sposoby na zaoszczędzenie na ogrzewaniu

Innowacyjne sposoby na zaoszczędzenie na ogrzewaniu

Rosnące ceny energii i paliw sprawiają, że coraz więcej osób szuka sposobów na obniżenie kosztów ogrzewania. Jakie z dostępnych na rynku rozwiązań mogą nam w tym pomóc? Oto kilka sposobów, które mogą w znaczący sposób wpłynąć na obniżenie kosztów ogrzewania domu jednorodzinnego.

Podstawowe rozwiązanie – docieplenie budynków

izolacjaStare budynki nie mają tak dobrych parametrów termoizolacyjny jak te nowe budowane zgodnie z obecnymi standardami, a co za tym idzie bardzo ważne staje się to by dom poddać termomodernizacji. Według informacji z portalu www.ekspertbudowlany.pl odpowiednio przeprowadzona termomodernizacja może obniżyć koszty ogrzewania nawet o 40 %, należy się jednak liczyć z tym, że może to być dość duża inwestycja. Pierwszym krokiem jest wymiana okien. Warto tutaj pomyśleć o tak zwanych ciepłych oknach, które dzięki odpowiednim sposobom montażu mają zdecydowanie mniejszy współczynniki utraty ciepła. Przy czym należy zaznaczyć, że do montażu takich okien potrzebna jest wyspecjalizowana ekipa, w innym wypadku okna mogą zostać zamieszczone w murze w nieprawidłowy sposób, to to zdecydowanie pogorszy parametry izolacyjne okna i muru. Mówiąc o termomodernizacji budynku należy także wziąć pod uwagę konieczność ocieplenia go – w zależności od stanu obiektu konieczne będzie docieplenie poddasza lub całościowe ocieplenie domu.

Docieplanie poddaszy – na co zwrócić uwagę

DOCIEPLANIE PODDASZYStandardowo poddasza do tej pory ocieplano za pomocą wełny izolacyjnej, coraz częściej obecnie wybiera się jednak piankę PUR, wynika to w dużej mierze z tego, że wełna sama w sobie jest dość ciężka i niepotrzebnie obciąża konstrukcje budynku, co skraca jego żywotność. Dodatkowo w przypadku stosowania wełny do izolacji jest sporo ograniczeń, a co za tym idzie nie zawsze i nie wszędzie można ja wykorzystywać. Według strony piana-izolacja-warszawa.pl izolacje natryskowe w formie pianki poliuretanowej nie mają tych ograniczeń. Do zalet izolacji natryskowej można by zaliczyć:

  • trwałość,
  • łatwość aplikacji,
  • szybkość aplikacji,
  • nietoksyczność,
  • niealergiczny rodzaj materiału,
  • wyciszenie budynku.

Według informacji z artykułów na portalu www.ogrzewnictwo.pl pianka PUR może dotrzeć właściwie wszędzie, dzięki czemu stanowi one o wiele lepszą formę izolacji, a przy tym jej montaż jest zdecydowanie mniej czasochłonny. Dodatkowo rozwiązanie to poza dobrymi właściwościami izolacyjnymi także wycisza budynek oraz może być stosowane w pomieszczeniach w których przebywają osoby z alergią co wpływa pozytywnie na komfort mieszkaniowy domowników. Co jednak najważniejsze izolacje natryskowe pozwalają na obniżenie kosztów ogrzewania domu o blisko 40%, a sam koszt wykonania takiej izolacji jest obecnie zbliżony już do kosztu innych metod izolacji.

Wentylacja mechaniczna – sposobem na obniżenie rachunków za ogrzewanie

WENTYLACJA MECHANICZNADobrym sposobem na obniżenie rachunków za ogrzewanie domu może także okazać się wymiana systemu wentylacji grawitacyjnej na grawitacje mechaniczną. Rozwiązanie to jednak sprawdzi się zdecydowanie lepiej w przypadku nowo powstających obiektów, ponieważ jej montaż w zamieszkałym domu wiąże się z koniecznością przeprowadzenia modernizacji – należy wykonać kanał wentylacyjne, a także tak ułożyć je by ominąć położne już instalacje. Niemniej jest to możliwe do zrobienia w starych domach, przy czym będzie to bardziej kosztowne i czasochłonne. Należy jednak pamiętać, że zaletą wentylacji mechanicznej nie jest tylko możliwość zmniejszenia opłat za ogrzewanie. Na stronie http://www.entelis.pl można przeczytać, że system rekuperacji pozwala wprawdzie na odzysk ciepła z wydmuchiwanego z domu powietrza, które potem jest wykorzystywane do ogrzania świeżego powietrza przy tym jednak system ten zapewnia stałą wymianę powietrza we wnętrzu domu, dzięki czemu dostarczane jest świeże powietrze bez konieczność wietrzenia pomieszczeń. Powietrze dostarczane do domu jest także oczyszczane za pomocą filtrów, co zdecydowanie poprawia jego jakość. Może to mieć zdecydowane znaczenie dla osób mających problemu zdrowotne. Wszystko to sprawia, że obecnie wentylacja mechaniczna stanowi ciekawą alternatywne dla tradycyjnych systemów wentylacyjnych i to pod wieloma względami. Zasadniczo jedynym minusem tego rozwiązania jest fakt, że koszty inwestycyjne są wyższe w porównaniu z wentylacją grawitacyjna jak i że ten rodzaj wentylacji generuje pewne koszty w trakcie eksploatacji. Niemniej powinny one się zwrócić poprzez obniżenie kosztów ogrzewania.

Dogrzewanie domu kominkiem sposobem na obniżenie kosztów ogrzewania

kominki z płaszczem wodnymDobrym sposobem na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie domu może być także połączenie rożnych systemów grzewczych. W przypadku instalacji centralnego ogrzewania z kotłem gazowym kominki z płaszczem wodnym według strony archonhome.pl mogą ograniczyć koszt ogrzewania nawet do 40%. Należy jednak zwrócić uwagę na to czy kocioł ma możliwość zablokowania palnika gazowego na czas w którym do ogrzewania wykorzystywany jest wkład kominkowi. Kominki nowoczesne posiadają elektryczne regulatory, które pozwalają na kontrolowane tego w jakim stopniu nagrzewana jest woda, dzięki czemu umożliwiają lepsze wykorzystanie energii cieplnej. Należy jednak pamiętać o tym, że by kominek był wydajny musi on być odpowiednio zamontowany, a także wykorzystywany we właściwym czasie.

Podsumowując

Wbrew temu co by się mogło wydawać sposobów, które pomogą nam obniżyć koszty ogrzewania domu jest całkiem sporo. Należy się jednak liczyć, że większość z tych rozwiązań wiąże się ze sporymi kosztami inwestycyjnymi.

Dodaj komentarz