You are currently viewing Innowacyjne rozwiązania dla domów

Innowacyjne rozwiązania dla domów

Branża budowlana w ostatnich latach w Polsce zaczęła przechodzić prawdziwą rewolucje. Obecnie inwestorzy coraz chętniej poszukują innowacyjnych rozważań. Wynika to w dużej mirze z tego, że coraz większe znaczenie ma dla nas energooszczędność jak i ekologia. Dodatkowo oczekiwania rosną, a co za tym idzie i standard nowo powstałych budynków musi być wyższy by sprostać oczekiwaniom klientów. Jakie zatem rozwiązania z zakresu innowacji stosuje się w polskim budownictwie? Odpowiedzi na to pytanie postaramy się udzielić w poniższym tekście. 

Innowacyjne źródła pozyskiwania energii

panele fotowoltaiczneW zakresie innowacji w polskim budownictwie przede wszystkim należy powiedzieć o stosowaniu nowych rozwiązań z zakresu wykorzystania zielonej energii. Rozwiązania te zarówno pozwalają obniżyć koszty utrzymania gospodarstwa domowego, jak i mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Do najpopularniejszych rozwiązań z zakresu pozyskiwania zielonej energii można zaliczyć takie jak:

  • przydomowe elektrownie słoneczne,
  • pompy ciepła ,
  • elektrownie wiatrowe.

Przy czym, co można zauważyć na portalu portalfotowoltaika.pl obecnie największą popularnością cieszą się rozwiązania zakresu fotowoltaiki. Fotowoltaika pozwala na zaspokojenie potrzeb gospodarstwa domowego tak na energie cieplną jak i elektryczną, a dodatkowo obecnie możliwe jest otrzymanie dofinansowań na panele fotowoltaiczne co sprawia, że inwestycja w to rozwiązanie jest bardzo opłacalna. Instalacja fotowoltaiczna może być zarówno wolnostojaca jak i zamontowana na dachu domu, przy czym w obu przypadkach należy pamiętać, że nic nie może ograniczać dostępu słońca do instalacji. W praktyce jednak zwykle montuje się panele fotowoltaiczne na dachu domu, ponieważ jest to zarówno tańsze rozwiązania jak i wygodniejsze. Jedyny problem w przypadku tej instalacji może stanowić dobranie odpowiedniej powierzchni paneli do zapotrzebowania domu. W przypadku zamieszkałych domów robi się to na podstawie rachunków za poprzedni rok, jednak w przypadku nowo powstających obiektów oszacowanie tego może być o wiele trudniejsze. Niemniej nadal jest to najwygodniejsze rozwiązanie z zakresu zielonej energii.

Innowacyjny sposób ocieplania dachu – ocieplanie dachu pianką

DOCIEPLANIE PODDASZYOd kilku lat w Polsce jest dostępne alternatywne rozwiązanie, jeśli chodzi o ocieplanie dachu. Do tej pory stosowało się wełnę mineralną, obecnie dach można także ocieplić  za pomocą pianki poliuretanowej. Na wstępie należy zaznaczyć, że izolacja pianką jest droższa niż ta wełniana, przy czym jednak montaż takiego ocieplenie jest zdecydowanie krótszy, co w niektórych przypadkach może wpłynąć na końcowy koszt ocieplenia dachu. Jeśli chodzi o zalety, to największa zaleta pianki poliuretanowej w porównaniu z wełną mineralna jest to, że jest ona bardzo łatwa do położenie. Wykorzystuje się do tego urządzenie natryskowe, dzięki czemu nie ma właściwie żadnych ograniczeń instalacyjnych. Fakt ten sprawia także, że ocieplenie dachu pianką może praktycznie w całości wyeliminować mostki termiczne, dzięki czemu utrata ciepła jest zdecydowanie mniejsza. Jako, że jest to stosunkowo nowe rozwiązanie na polskim rynku to trudno powiedzieć, na ile taki rodzaj ocieplenia jest trwały jednak jako, że pianka ma niski współczynnik nasiąkliwości, jak i że jest ona trudnopalna można zakładać, że przez długie lata takie ocieplenie powinno być można wykorzystywać bez obawy o pogorszenie jego parametrów termoizolacyjnych.

Nowoczesne rozwiązania dla domu – odkurzacze centralne

odkurzacz centralnyWedług portalu muratordom.pl niewątpliwie innowacyjnym rozwiązaniem jak i coraz częściej stosowanym w polskich domach są odkurzacze centralne. Odkurzacz centralny jest całym system, który montuje się w domu na etapie prac budowlanych. System ten umożliwia sprzątnięcie domu bez konieczności przenoszenia jednostki odkurzającej. Jest to możliwe dzięki temu, że w domu są systemy rury oraz połączone z nimi gniazda ssące w każdym pokoju, które umożliwiają sprzeciętnieć dowolnego pomieszczenia po podłączeniu rury odkurza do gniazda. Jednostka centralna zwykle montowana jest gdzieś w piwnicy w oddaleniu od pomieszczeń użytkowych, tak by nie narażać domowników na hałas.

Nowoczesne sposoby na ogrzewanie domu

kominki z płaszczem wodnymZmiany zaszły także w systemach grzewczych jakie stosuje się w nowo powstałych domach. Możliwości jest tutaj całkiem sporo my jednak powiemy o dość ciekawym rozwiązaniu jakim są kominki z płaszczem wodnym. Kominki te pełnią zarówno funkcji pieca centralnego w systemach ogrzewania centralnego, jak i funkcję estetyczną. Dodatkowo w przypadku kominka z płaszczem wodnym nie ma konieczności budowania dla niego specjalnej kotłowni co jest niezwykle wygodne. Kominek zazwyczaj montuje się w salonie, gdzie stanowi jego dekoracje. W przypadku tego rozwiązania należy jednak pamiętać o tym, że by system ogrzewania wyposażony w tego rodzaju piec grzewczy sprawnie działał kominek musi zostać poprawnie zamontowany, a co za tym idzie zwykle potrzebna jest w tym względzie pomoc fachowcy.

Podsumowując

Na dzień dzisiejszy w zakresie budownictwa dostępnych jest wiele innowacji, które sprawiają że nowo powstałe domu są bardziej przyjazne człowiekowi i naturze. Dodatkowo innowacje te wpływają w sposób pozytywny na standard nowych obiektów architektonicznych. 

Dodaj komentarz