You are currently viewing Grzyby i pleśnie – niechciani współlokatorzy

Grzyby i pleśnie – niechciani współlokatorzy

Najczęściej pojawiają się w budynkach narażonych na wilgoć, ze słabą wentylacją i małym dostępem światła słonecznego. Mowa tu o grzybach i pleśniach, atakujących ściany domów i mieszkań. Jest to defekt zarówno kosmetyczny, jak i poważne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. Jak potraktować grzyba w domu?

Jak pozbyć się grzyba?

odgrzybianie domuGrzyby i pleśnie pojawiające się na ścianach to nie jest jedynie defekt wizualny. Prócz brzydkich plam na ścianach, istotniejszy jest bezpośredni wpływ tych pasożytów na nasze zdrowie. Zapleśniałe powierzchnie wywołują u człowieka wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Wiele z nich produkuje substancje toksyczne i rakotwórcze. Są także odpowiedzialne za astmę, alergie, niedotlenienie mózgu i reumatyzm. Pleśnie to organizmy oddychające tlenem, wydzielając do powietrza dwutlenek węgla. Dlatego też przebywając w zaatakowanym przez pleśń pomieszczeniu możemy odczuwać bóle głowy, nudności i senność. To wystarczający powód, aby nie dopuścić do rozgoszczenia się grzybów i pleśni w naszym domu, a ewentualne ogniska potraktować szybko i bezlitośnie. Jak wygląda odgrzybianie domu? Na rynku dostępnych jest wiele skutecznych preparatów, przeznaczonych do tego celu. Odgrzybianie domu może być wykonywane zarówno metodą smarowania, wcierania, jak i metodą natryskową. Wszystko w zależności od rodzaju preparatu. Należy jednak pamiętać, że większość  z dostępnych środków grzybobójczych jest szkodliwa dla zdrowia. Dlatego prace należy wykonywać w masce, okularach i odzieży ochronnej. Warto też usunąć wszelką żywność, a po zakończeniu prac porządnie wywietrzyć mieszkanie.

Zarówno pleśnie, jak i grzyby potrafią być bardzo ekspansywne i łatwo wymykają się spod kontroli. Gdy napotkają sprzyjające warunki do rozwoju, rozprzestrzeniają się bardzo szybko, infekując i niszcząc zaatakowane powierzchnie. Dlatego też miejsca szczególnie narażone na rozwój tych pasożytów warto dodatkowo zabezpieczyć na przyszłość.