You are currently viewing Efektywne rębaki do drewna

Efektywne rębaki do drewna

Każdy przedsiębiorca pracujący w branży drzewnej dzięki dostępowi do znakomitych urządzeń posiada bogaty park maszynowy dzięki, któremu może sprostać najtrudniejszym wyzwaniom. Urządzeniem, które powinno mieć miejsce w każdej dobrej firmie jest rębak umożliwiający przerób wszystkich odpadów drzewnych na zrębki, będące w ostatnich latach znakomitym surowcem do produkcji ekologicznego opału w postaci pelletu i brykietu drzewnego.

Wydajny i oszczędny ciągnikowy rębak mobilny

rębak do ciągnikaMobilne rębaki do drzewa są znacznie bardziej efektywne niż urządzenia stacjonarne. Wynika to z faktu, że za ich pomocą można wykonywać wszelkie zlecenia usuwania odpadów drzewnych bezpośrednio w terenie. Rozumiejąc taką potrzebę skonstruowano rębak do ciągnika napędzany silnikiem traktora poprzez wał odbioru mocy zaopatrzony w sprzęgło umożliwiające szybkie odcięcie mocy w razie nagłej potrzeby. Mobilność rębaków to bardzo duża oszczędność czasu pracy gdyż eliminuje się konieczność zebrania i zwiezienia odpadowego materiału drzewnego. Wiąże się to bezpośrednio ze zmniejszeniem kosztów. Rębak ciągnikowy najczęściej jest konstruowany w taki sposób by można go było podwiesić na trójpunktowym układzie zawieszenia lecz niektórzy producenci oferują rębaki ciągnikowe w postaci homologowanych przyczep. Dotyczy to zwłaszcza większych modeli rębaków o dużych parametrach roboczych. Używane obecnie rębaki ciągnikowe to konstrukcje nowoczesne zawierające oprócz standardowych elementów wiele innowacyjnych rozwiązań ułatwiających pracę operatora i zwiększających wydajność. Typowymi modułami każdego rębaka jest lej blaszany do wsadu materiału drzewnego, który powinien być jak najszerszy by umożliwiał aplikację rozłożystych konarów. Następny element to mechanizm tnący. Producenci oferują rębaki ciągnikowe tarczowe oraz bębnowe. W nowoczesnych rębakach do wyrzutu zrębków ramię wyrzutowe ma zdolność obrotu o 270 lub 360 stopni co ułatwia skierowanie wyrzutu w odpowiednie miejsce.

Bardzo ważną cechą współcześnie oferowanych rębaków jest wprowadzenie elektronicznych paneli sterujących parametrami pracy rębaka. Dobre rębaki ciągnikowe są zaopatrzone w wałki wprowadzające napędzane hydraulicznie. Służą one stabilizacji wprowadzanego materiału drzewnego. Posiadają funkcję odwrócenia obrotów w przypadku zablokowania urządzenia. Integralną częścią najlepszych rębaków ciągnikowych są sita do podziału na frakcje.