You are currently viewing Czy stal jest odporna na ogień?

Czy stal jest odporna na ogień?

Bardzo powszechnie używana stal uchodzi za bardzo trwały, solidny materiał o dużej nośności. W kontakcie z wysoką temperaturą staje się plastyczna. Podczas pożaru w budynku stal szybko traci swoje właściwości i staje się miękka, co sprawia, że konstrukcja traci nośność. Dzięki zabezpieczeniu jej specjalną farbą można wydłużyć moment jej nagrzania.

Jak zabezpieczyć konstrukcję stalową przed pożarem?

kompleksowe zabezpieczenia ppoż konstrukcji stalowychBardzo często konstrukcje różnego rodzaju budynków przemysłowych, handlowych czy rolniczych wykonywane są ze stali, która cechuje się świetną nośnością. Aby budynek był bezpieczny, należy zabezpieczyć jego konstrukcję przed korozją oraz przed pożarem. Stal jest trwałym materiałem, jednak po wpływem pożaru szybko traci swoje właściwości, staje się miękka oraz cała konstrukcja traci właściwości nośne. Konstrukcje budynków podlegają bardzo surowym restrykcjom i muszą posiadać odpowiednie zabezpieczenia przeciwpożarowe. Kompleksowe zabezpieczenia ppoż konstrukcji stalowych pozwala zwiększyć bezpieczeństwo w budynku. Bardzo często używa się farb ogniochronnych, które pod wpływem ognia pęcznieją i zabezpieczają konstrukcję. Zyskuje się dzięki temu czas na ewakuację ludzi znajdujących się wewnątrz. Wysokie temperatury, które towarzyszą pożarowi, sprawiają, że stal jest plastyczna i budynek w szybkim tempie ulegnie zawaleniu. Ochrona pęczniejącą farbą sprawia, że konstrukcja jest bardziej wytrzymała. Bariera izolacyjna wydłuża czas, w którym stal osiągnie temperaturę krytyczną, w której zaczyna być plastyczna. Niektóre zabezpieczenia ppoż konstrukcji stalowych dają nawet 2-godzinną ochronę. Grubość nałożonej powłoki przekłada się również na ochronę konstrukcji. Odpowiednie zabezpieczenie malowanej powłoki ma ogromne znaczenie. Przed nałożeniem farby należy ją wysuszyć, oczyścić oraz odtłuścić, w przeciwnym razie ochrona zapewniana przez farbę będzie niższa. Dobór rodzaju ognioochronnej farby, zależny jest od miejsca, w którym będzie użyta – czy będzie to na zewnątrz, czy wewnątrz budynku.

Temperatura krytyczna konstrukcji stalowych sięga ok 450-550ºC i może ją osiągnąć w zaledwie kilka minut podczas pożaru. Dobra bariera izolacyjna w postaci pęczniejącej farby zapewnia odpowiednią ochronę i przedłuża czas osiągnięcia temperatury krytycznej przez konstrukcję. Dzięki temu można przeprowadzić ewakuację budynku.